SIPO: Çin'de inovasyon sıkı çalışmaya dayanıyor

2018-04-09 09:37:27

Çin Devlet Fikri Mülkiyet Dairesi'nden (SIPO) Zhang Zhicheng, Çin'in inovasyon alanındaki başarısının “çalma veya yağma” yoluyla değil, sıkı çalışmalarla elde edildiğini, fikri mülkiyet alanında Çin'in her türlü zorluğa karşılık verme kabiliyetine sahip olduğunu söyledi.

ABD'nin Çin'le ilgili yayımladığı 301. Madde Raporu'nda fikri mülkiyet konusunda dayanaksız eleştiriler yer alıyor.

SIPO Koruma ve Koordinasyon Müdürü Zhang Zhicheng, Çin Uluslararası Radyosu'na (CRI) yaptığı açıklamada, ABD'nin bu raporunu değerlendirdi.

Zhang, Çin'in imalat sektörünün teknolojik seviyesinin yükselmesi ve uluslararası rekabet gücünün artmasında, inovasyona yapılan yatırımda artış ve imalat sektörünün kapsamlı rekabet avantajının etkili olduğuna dikkat çekti.

Son yıllarda Çin'in fikri mülkiyet alanındaki gücü gözle görülür şekilde arttı. 2016 yılında Çin, ABD ve Japonya'nın ardından sahip olduğu onaylı patent sayısı 1 milyonu aşan 3. ülke oldu.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Sekreteri Francis Gurry, eskiden teknoloji kullanıcısı olan Çin'in artık teknoloji üreticisi haline geldiğini belirtmişti.

Diğer yandan Çin hükümeti, yerli ve yabancı işletmelere elverişli ortam sağlamak için fikri mülkiyet haklarını sıkı şekilde koruyor.

SIPO'nun rakamlarına göre, 2017 yılında ABD'nin Çin'den aldığı patent onay sayısı 2 bin 367'ye ulaşarak dünya genelinde 2. sırada yer aldı. ABD'li Qualcomm şirketi Çin'den en çok patent onayı alan yabancı işletme oldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor