“ABD'nin ticari hegemonyasına kararlılıkla karşı verilmeli”

2018-04-08 16:17:27 CRI

Çin'in kamusal yayın kuruluşu Xinhua Haber Ajansı'nda bugün “ABD'nin ticari hegemonyasına kararlılıkla karşı verilmeli” başlıklı bir yorum yayınlandı.


Yorumda “50 milyar dolar tutarında tarife uygulanması düşünülen Çin menşeli ürünlerin listesinin açıklanmasından, 100 milyar tutarında Çin menşeli ürünlere ilave tarife getirilmesi planına kadar, ABD birçok kez ikili ilişkilerdeki gerilimi tırmandırarak, ticari sürtüşmelerin kızışmasına neden oldu.” ifadeleri yer aldı.


Yorumda, söz konusu anlaşmazlıkta ABD'nin yanlış eylemleri sürdürmesi halinde, Çin'in de hiç tereddüt etmeden derhal güçlü bir şekilde karşılık vereceğinin defalarca dile getirildiğine dikkat çekildi.


“ABD tarafından birçok kez yapılan provokasyonları, Çin kararlı bir şekilde geri püskürttü.” açıklamasına yer verilen yazıda, “Bu geri püskürtmeyle aynı zamanda, ülkenin ve halkın çıkarları kararlı şekilde korunmuştır. Aynı zamanda ekonominin küreselleşmesi ve mevcut uluslararası ticaret sistemi de müdafa edilmiştir.” denildi.


Yorumda son olarak, “Çin tarafından yapılan kararlı geri püskürtme, sağlam desteklerden güç alıyor. Çin, tırmanan ticari çatışmalara yönelik detaylı karşı tedbirler belirledi. Ticari anlaşmazlıklar Çin'e zarar getirmesine rağmen, aynı zamanda Çin'in ekonomik dönüşümünü de hızlandıracak. Yüce bir rüyası bulunan Çin halkı, bu kritik anda dayanışma içinde ileriye doğru sarsılmaz bir güç oluşturacak.” ifadeleri kullanıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor