“Çin ve Avrupa Birliği ABD'ye birlikte karşılık vermeli”

2018-04-08 15:20:55 CRI

Çin'in AB Misyonu Ekonomik ve Ticari İşler Sorumlusu Xia Xiang, Çin ve AB'nin, ABD'ye birlikte karşılık vermesi gerektiğini belirtti.


Xia Xiang dün Xinhua Haber Ajansı'na verdiği demeçte, Çin'in, ABD'nin “301. Madde Soruşturması”nın tek mağduru olmadığını ve AB'nin de birçok benzer soruşturmanın hedefi olarak büyük zarar gördüğünü hatırlattı.


Xia, ABD'nin 301. Madde Soruşturması'ndan yararlanarak bir kez daha ticari korumacılık girişiminde bulunduğu bu günlerde, Çin ve AB'nin el ele vererek ABD'nin karşısında durması gerektiğinin altını çizdi.


Ekonominin küreselleştiği bir zeminde önemli kaynakların dünya  üzerinde dağıldığını belirten Xia, büyük bir imalat ülkesi olarak Çin'in, birçok sanayi hammaddesi, yedek parça ile bilim ve teknoloji ürünlerini AB de dahil gelişmiş ülkelerden ithal ettiğine dikkat çekti.


Xia, AB'nin sanayi ve ticaret çevreleriyle yaptığı sohbetlerde, ABD'nin başlattığı son ticari anlaşmazlığın herhangi bir galibi olmayacağının ve yalnızca uluslararası ticaret düzenini zedeleyeceğinin dile getirildiğini ifade etti.


Xia, bu sohbetlerde ayrıca, gerek son 301. Madde Soruşturması'nın, gerekse daha önce açıklanan, demir-çelik ve alüminyum ürünleri ihracat eden ülkelere yönelik 323. Madde Soruşturması'nın, ticari korumacılığın bir silahı olduğunun ifade edildiğini kaydetti.


Xia, Çin ve AB'nin kapsamlı stratejik ortaklar olarak, el ele verip ticari korumacılığa karşı çıkması ve uluslararası ticaret düzenini koruması gerektiğine vurgu yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor