Yeşilin ve mavinin kasabası Bo'ao'dan dünyaya yeni bir mesaj

2018-04-08 14:51:10 CRI

Yeşilin ve mavinin kasabası Bo'ao'dan dünyaya yeni bir mesaj

 2018 yılının bahar mevsiminde “Bo'ao Vakti” yine geldi çattı. Çin'in en büyük özel ekonomik bölgesi ve reform ve dışa açılmanın pencerelerinden biri olan Hainan eyaleti, tekrar dünyanın dikkatini çekiyor.

5 yıl önce Bo'ao kasabasına gelen Cumhurbaşkanı Xi Jinping, buradan tüm dünyaya “Çin, reform ve dışa açılma yolunda hiç şaşmadan ilerlemeye devam edecek” sözünü vermişti.

Xi, 10 Nisan günü yine Bo'ao'da, reform ve dışa açılmanın yeni dönemdeki plan ve perspektifi hakkında açıklamalarda bulunacak.


   Bo'ao'da soru-cevap: Çin'in dışa açılma kapısı açık kalacaktır

 

   2013 yılında Bo'ao Asya Forumu yıllık toplantısına katılan 32 yerli ve yabancı şirketin yetkilisi ile Cumhurbaşkanı Xi Jinping soru cevap oturumu yapmışlardı.

   Amerikan Pepsi Şirketi'nin CEO'su Zein Abdalla, Çin hükümetinin dışa açılma boyutunu genişleterek, idari onay sisteminde reformu sürdürmesi, yabancı yatırımcıların tarım ve yeşil ekonomi gibi alanlara girmesini teşvik etmesini beklediklerini belirtti.

   Avustralyalı Fortescue Metal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Andrew Forrest, Çin'e demir cevheri ihracatından faydalanan şirketinin, dünyada kaynaklara dayalı şekilde gelişen en başarılı şirketler arasına girdiğini belirterek, Çin'de yaptıkları yatırımı artıracaklarını ve Çin'in sosyal gelişme sürecine daha etkin şekilde katılacaklarını söyledi.

   Taylandlı Chia Tai Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Xie Guomin, Çin'in iç talebi artırmada daha fazla çaba gösterip, tarım ve hizmet sektörlerine refah gerçekleştirmesi ve daha fazla şirketin tarımla ilgili sektörlere girmesini sağlaması önerisinde bulundu.

   Bahsi geçen öneri ve görüşlerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kararlılık ve özgüvenle, “Çin'in dışa açılan kapısı asla kapanmayacaktır.” karşılığını verdi.

Xi, sözlerini şöyle sürdürdü:

   “ 'Çifte 100 Yıl' adını verdiğimiz kalkınma hedeflerimizi teyit ettik, Çin halkının yeniden kalkınmasını temsil eden 'Çin Rüyası'nı gerçekleştirme hedefimizi ortaya koyduk. Bu hedeflere ulaşılmasıyla Çin ekonomisine sürekli yeni güç ve motivasyon katılacak. Ortak çabayla, Çin ekonomisinin büyüme hızı nispeten yüksek seviyede korunabilecektir.

   Çin'in iç kesimlerinde kayıtlı tüm şirketler, Çin ekonomisinin önemli öğeleri arasındadır. Yabancı yatırımları değerlendirme politikamız değişmeyecek, yabancı sermayeli şirketlerin hakları yasal teminat altında olacak.

   Çin ekonomisinin dışa açılma seviyesi daha geniş alanda ve daha derin açıdan yükseltilecek. Herhangi biçimdeki korumacılığa kararlılıkla karşıyız, ilgili ülkelerle aramızdaki ekonomik ve ticari anlaşmazlıkları istişare yoluyla uygun şekilde çözmeye, daha dengeli, ortak kazanca dayalı ve gelişme odaklı çok taraflı ekonomi ve ticaret sistemi oluşturmaya hazırız.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor