“Trump, sen bu şova devam et!”

2018-04-07 20:14:53 CRI

Bian Yongzu-Renmen Üniversitesi, Chongyang Finans Araştırmaları Enstitüsü Araştırma Görevlisi

Newyork Borsası dün düşüşle kapandı. En büyük 3 borsa endeksinde yüzde 2'nin üstünde düşüş yaşanırken, Dow Jones endeksinde de kısa bir süreliğine 700 puanlık azalma görüldü. Paralar bir anda buharlaşırken, ABD sermaye piyasasına da gölge düştü.

ABD yönetiminin, Çin menşeli 100 milyar dolar tutarındaki ürünlere ilave gümrük tarifesi getirmeyi planladıklarını açıklaması yatırımcıların korkusunu arttırdı.

Daha önceki yıllarda reality show sunuculuğu yapan Trump'ın tarzında Beyaz Saray'a girdikten sonra da herhangi bir değişiklik yaşanmadı.

Trump, geçen bir yıl içinde kabineyi tamamen oluşturmamasına rağmen, bir de sürekli üst düzey yetkilileri görevden aldı. İnsanların onun ünlü "You're faired!" (Kovuldun) sözünü ne zaman duyacağı hiç belli değil.

Bu adımlarının yanı sıra, tüm dünyayı da karşısına aldı. Göreve gelmesinden kısa bir süre sonra, ABD Ticaret Bakanlığı ithal demir-çelik ve alüminyum ürünlere karşı 232. madde soruşturması başlattı. Bununla da kalmayıp, müttefik olduğu ülkelerle vardığı serbest ticaret anlaşmalarını da değiştirmeye kalktı.

Güney Kore gibi "kovulmak" istemeyen ülkeler ona boyun eğerken, AB ve Japonya hatta Arjantin ile Meksika gibi ülkeler ise Trump'ın sözünü dinlemeyince "kovulacağı" kaderine karşı çıkıyor.

232. madde soruşturması sadece bir "prelüt" idi. Asıl doruk noktası ise ABD yönetiminin Çin'e karşı başlattığı 301. madde soruşturması oldu. ABD, bu şekilde "Çin Üretimi 2025" planına darbe indirmeyi amaçladığını da saklamıyor. Ortada hiçbir neden yokken yarattığı bu tür sorunlar da doğal olarak Çin tarafından tepkiyle karşılandı.

Çin'den yapılan açıklamalarla, sonuna kadar mücadele etme yönündeki kararlılık gösterildi. ABD yönetimi böyle bir tepkiyi hiç beklemiyordu.

Trump'ın göreve gelmesinden bu yana kendisinin Rusya ile ilişkilerine yönelik soruşturmalar gölge gibi peşinden gelirken; dış dünyaya yönelik sert açıklamalarıyla şov yapmadığı sürece yakın zamanda gerçekleşecek ara dönem seçimlerinde nasıl oy alacak?

Vergi indirimi yasası ABD borçlarının 21 trilyon doları aşmasına neden oldu ve borçlarda hızlı artış eğilimi de korunuyor. ABD'nin borçlarını ödeyebilme beklentisi de neredeyse imkansız bir beklentiye dönüştü. Daha da önemlisi, ABD borçlarının büyümesi doların prestijini kaçınılmaz olarak olumsuz etkileyecek. Küresel değerdeki doların konumunun sarsılması ABD için de kabul edilebilir bir durum değil.

ABD'nin adil rekabet yoluyla, dünya ülkeleri ile küreselleşmeyi hızlandırması ve ticari korumacılığa karşı çıkması gerekirken, Trump tam tersi bir yol seçti.

Çin yüksek teknoloji ve bilim alanlarında ilerlerken, ABD Çin'le el ele, birlikte ilerlemek yerine; şu anki hegemonyacılık statüsünden yararlanarak, ticari sürtüşme ile, hatta ticari savaşla Çin'in gelişmesini engellemeye çalışıyor.

Ancak, dünyanın inovasyon merkezini doğuya, Çin'e yöneltme eğilimi değişmeyecek. Çünkü, Çin nispeten güçlü bir ekonomi temeline sahipken, hükümet ve sivil kuruluşlar da bilim ve teknoloji araştırmalarına yüklü miktarda sermaye ayırıyor. Çin'de ayrıca, tam bir imalat sistemi kurulmuş durumda.

Öte yandan, her sene 8 milyon civarında yüksek vasıflı öğrenci mezun olurken, dünyanın en büyük iç talep piyasası da oluşturulmakta. Talebin inovasyonu hızlandırmasıyla, Çin'de ilerleyen günlerde daha çok inovasyon meyvesi toplanacak.

Trump bu şovda çok kötü performans sergilemesine rağmen gösteriyi sonlandırmak istemiyor. Trump, tamam o zaman; sen bu şova devam et!


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor