Çin ve Rusya, stratejik işbirliğini ilerletecek

2018-04-06 16:14:17 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Rusya ilişkilerinin istikrarlı ve sürdürülebilir olarak geliştirileceğini, bu gelişimin de dünyada istikrar ve barış sağlanmasına daha büyük katkı yapacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak Rusya ziyaretinde bulunan Wang Yi, dün Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. 

Kapsamlı stratejik işbirliği ortağı olarak Çin ve Rusya için ikili ilişkilerin diplomatik öncelik olduğunu kaydeden Wang Yi, stratejik işbirliği yapmanın iki taraf için bilinçli bir seçenek olduğunu vurguladı.

Wang Yi, bu yıl Çin'in Rusya ile birlikte, iki ülke lideri arasında gerçekleşecek temaslar için hazırlanmaya, liderler arasında yapılan anlaşmaları yerine getirmeye, büyük işbirliği projelerini ilerletmeye ve küresel serbest ticaret mekanizmasını birlikte korumaya hazır olduğunu söyledi.

İki ülkenin de BM, Shanghai İşbirliği Örgütü ve BRICS çerçevelerindeki temasları yoğunlaştıracağına işaret eden Wang Yi, Rusya ve diğer üye ülkelerle birlikte Shanghai İşbirliği Örgütü Qingdao Zirvesi'nin verimli geçmesini sağlamaya çalışacaklarını dile getirdi.

Lavrov ise, iki ülke liderinin önderliğinde Rusya ve Çin arasında sağlam bir siyasi güven sağlandığı ve ikili ilişkinin, büyük ülkeler arasındaki işbirliğine örnek oluşturduğu değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, Rusya'nın Çin'le birlikte üst düzey temasları ilerleteceğini, her alanı kapsayan temas ve somut işbirliğini geliştireceğini, BM, G20 ve Shanghai İşbirliği Örgütü mekanizmasındaki koordinasyon ve işbirliğini de yoğunlaştıracağını vurguladı.

Wang Yi ve Lavrov görüşmede ayrıca; Kore Yarımadası'ndaki gelişmeler, Suriye ve Afganistan sorunu dahil olmak üzere pek çok bölgesel ve uluslararası konular hakkında da fikir alışverişinde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor