Çin, DTÖ'de anlaşmazlık prosedürünü başlattı

2018-04-06 15:51:54 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'nün anlaşmazlık çözümü mekanizması kapsamında, ABD'nin 1962 Ticaret Genişleme Yasası'nın 232. maddesine dayanarak başlattığı çelik ve alüminyum ithalatına yönelik vergi önlemleri ile ilgili anlaşmazlık çözümü prosedürü başlattı.


Ticaret Bakanlığı'ndan bir yetkili, ABD'nin 232. Madde önlemlerinin, ulusal güvenliği koruma adı altında, ticari korumacılık niteliği taşıdığını kaydetti.


ABD'nin söz konusu girişiminin çok taraflı ticaret sisteminde öngörülen ayrımcılık yapılmaması ilkesini ihlal ettiğini hatırlatan yetkili, ayrıca DTÖ bünyesinde tarife azaltma taahhütlerine aykırı olduğuna, DTÖ üyesi olarak Çin'in haklarını da ihlal ettiğine dikkat çekti.


  Yetkili, ABD'nin DTÖ kurallarına göre yapılması gereken tazminat görüşmelerine katılmayı reddetmesiyle, Çin'in hak ve çıkarlarını korumak için anlaşmazlık çözümü prosedürünü başlatmak zorunda kaldığını söyledi.


  ABD, 1962 Ticaret Genişleme Yasası'nın 232. maddesine dayanarak, ithal edilen bazı ürünlerin ABD'nin güvenliğini tehdit edip etmediği konusunda soruşturma başlatmıştı.


Donald Trump 8 Mart 2018 tarihinde ithal edilen demir ve çelik ürünlerine yüzde 25, alüminyum ürünlerine de yüzde 10 vergi uygulamaya kararı aldı. Karar 23 Mart 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor