Putin, Wang Yi'yi kabul etti

2018-04-06 15:23:29 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi Kremlin Sarayı'nda kabul etti.


Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi ve Devlet Konseyi Üyesi olan Wang Yi, yeniden devlet başkanlığına seçilen Putin'e Xi Jinping'in tebriklerini iletti.


Çin ve Rusya'nın birbirinin kapsamlı stratejik işbirliği ortağı olduğuna işaret eden Wang, iki ülke arasında karşılıklı siyasi güven olduğu gibi, ikili ilişkilerin de sürekli yeni bir aşamaya geçtiğini belirtti.


Xi Jinping'in Putin'i Haziran ayında düzenlenecek Shanghai İşbirliği Örgütü Qingdao Zirvesi'ne katılmaya ve de Çin'i ziyaret etmeye davet ettiğini söyleyen Wang, iki tarafın da görüşmelerde verimli sonuçlar almak amacıyla, çok iyi hazırlık yapması gerektiğini kaydetti.


Wang ayrıca, iki tarafın daha sıkı temasta bulunarak, kendi ülkelerinin güvenliği ve çıkarlarını korumanın yanı sıra, bölge ve dünya barış ve istikrarını da savunmaları gerektiğini sözlerine ekledi.


Putin, Xi Jinping'in bir kez daha cumhurbaşkanı seçilmesini ve İki Meclis Toplantısı'nın başarıyla tamamlanmasını tebrik etti.


Putin, İki Meclis Toplantısı'nda kaydedilen önemli sonuçların Çin'in gelecekteki gelişimine derin etki yapacağına ve Çin'in daha da istikrarlı ve müreffeh olacağına inandığını belirtti.


İki komşu ülke Rusya ve Çin'in birbirinin doğal ortağı olduğuna dikkat çeken Putin, iki taraf arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının geçici bir politika değil, üzerinde çok düşünüldükten sonra hayata geçirilen bir tercih olduğunu ifade etti.


Putin, Haziran ayında yapmayı planladığı Çin ziyaretini sabırsızlıkla beklediğini ve Xi Jinping ile hem çok taraflı hem iki taraflı alanlarda temasta bulunmak istediğini söyledi.


Putin, Rusya ile Çin arasındaki ilişkilerde daha büyük ilerleme kaydedilmesini umduğunu, bunun iki ülke ve dünyaya faydalı olacağını dile getirdi.


Wang görüşmede ayrıca, Putin'e Çin'in önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerindeki görüşlerini iletti.


Wang Yi ve Putin görüşmeden sonra ortak basın toplantısına katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor