Çin: Çok taraflı ticaret sistemini korumaya devam edeceğiz

2018-04-06 15:33:49 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in ticari savaşa girmek istemediğini ama ticari savaştan da korkmadığını belirtti.

Beyaz Saray'dan dün yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın ABD Ticaret Temsilciliği'nden (USTR) Çin'e 100 milyar dolarlık ilave gümrük vergisi getirilmesini talep ettiği bildirdi.

Lu Kang basın toplantısında konuyla ilgili soruya verdiği yanıtta, ABD'nin ilgili açıklamasını takip ettiklerini belirtti.

Lu, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari anlaşmazlıklar konusunda Çin'in tutumunun net bir şekilde açıklandığını dile getirdi. Lu, Çin'in ticari savaşa girmek istemediğini ama ticari savaştan da korkmadığını yineledi.

Sözcü, Çin ve uluslararası toplumun karşı çıkmasına rağmen ABD'nin bu durumu göz ardı ederek, tek taraflılık ve ticari korumacılıkta ısrar etmesi durumunda, bedeli ne olursa olsun Çin'in ülkenin ve halkın çıkarlarını koruyacağını vurguladı.

Sözcü, Çin'in yeni kapsamlı tedbirlerle sonuna kadar mücadele edeceğine dikkat çekti.

Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari anlaşmazlıkların ABD tarafından başlatıldığını söyleyen Lu Kang, bu durumun, ABD tarafından uygulanan tek taraflılığın ve korumacılığın küresel çok taraflılığa ve serbest ticarete karşı provokasyon olduğuna işaret etti.

Çin'in reform ve dışa açılmayı daha da derinleştirerek, çok taraflı ticaret sistemini koruyacağının altını çizen Lu, küresel ticaret ile yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasını hızlandıracaklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor