Çin: Kimyasal silaha kesinlikle karşıyız

2018-04-05 15:40:40 CRI

Çin: Kimyasal silaha kesinlikle karşıyız

Çin'in BM'deki Daimi Temsilci Yardımcısı, Çin'in herhangi bir ülke, örgüt veya kişinin şartlar ne olursa olsun kimyasal silah kullanmasına kesinlikle karşı çıktığını belirtti.


BM Güvenlik Konseyi'nde dün Suriye'deki kimyasal silah sorununa ilişkin düzenlenen oturumda konuşan Wu Haitao, Çin'in Suriye'de yaşanan kimyasal silahlı saldırı sürecini yakından izlediğini ve sivilleri hedef alan her türlü saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi.


Wu, Çin'in kimyasal silah hakkındaki tutumunun her zaman net olduğunu, herhangi bir ülke, örgüt veya kişinin şartlar ne olursa kimyasal silah kullanmasına kesinlikle karşı çıktığını ifade etti.


Wu, Çin'in Suriye'deki kimyasal silahlı saldırı hakkında kapsamlı, objektif ve adil soruşturma yapılmasına destek verdiğini kaydetti.


Rusya'nın yeni soruşturma mekanizması oluşumunu hızlandırmak için gösterdiği aktif çabadan memnun olduklarını belirten Wu, Güvenlik Konseyi üyelerinin de dayanışma içinde, yapıcı müzakereye devam etmelerini beklediklerini belirtti.


     Wu, Suriye sorununu çözecek tek yolun siyasi çözüm olduğuna işaret etti.


Wu, yeni tur Cenevre Barış Görüşmesi'nin bir an önce başlatılması ve olumlu ilerleme kaydedilmesi için, uluslararası toplumun BM'nin arabuluculuk çalışmalarına ve BM Genel Sekreterinin Suriye Sorunu Özel Elçisi Staffan De Mistura'nın çalışmalarına desteğini artırmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor