Çin: ABD önce kendine zarar verecek

2018-04-04 19:14:41 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ticari savaşta galip olmadığını ve savaşı başlatanların günün sonunda hem kendisine hem başkalarına zarar vereceğini söyledi.

ABD Ticaret Temsilciliği tarafından dün yüksek gümrük vergisi getirilmesi planlanan Çin menşeli ürünlerin listesi yayımlandı.

Geng bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin bu uygulamasından ilk zarar görenin kendisi olacağını vurguladı.

ABD'deki sanayi ve ticaret çevreleri, sıradan tüketiciler, medya ve düşünce kuruluşları dahil pek çok kesimin bu kararın yol açabileceği ciddi sonuçlardan kaygı duyduklarını dile getiren Sözcü, ayrıca birçok ülke ve uluslararası örgütün de ABD'nin bu tek taraflı ve ticari korumacılık yaklaşımına karşı çıktıklarına dikkat çekti.

Geng, ABD'nin bu mantıklı seslere kulak verip yanlışından bir an önce vazgeçerek, diyalog ve işbirliğine dayalı ortak kazanç yoluna dönmesini beklediklerini ifade etti.

Bazı haberlere göre, ABD'nin bu uygulamaları “Çin Üretimi 2025” planını hedef alıyor.

Bu haberleri yorumlayan Sözcü, “Çin Üretimi 2025” planının Çin'i büyük imalat ülkesinden güçlü imalat ülkesine geliştirmeyi amaçladığına işaret ederek, Çin'in hedef ve önlemlerinin açık ve şeffaf olduğunu söyledi.

Geng, bütün ülkelerin imalat alanında rekabet edebileceğini, adil ve olumlu rekabetin sektörün gelişmesini hızlandıracağı gibi, dünya halkının da bundan faydalanacağını kaydetti.

Geng, ileri bilim ve teknoloji gücü ile imalat kabiliyetini elinde tutan ABD'nin tek taraflı ve ticari korumacılık önlemleri yerine kendisine daha çok güvenerek diğer ülkelerle açık olarak rekabet etmesi gerektiğini belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor