“Ek vergi kararından sonunda ABD zararlı çıkacak”

2018-04-04 17:34:59

ABD Ticaret Temsilciliği'nin (USTR), dün yayımladığı belgeye göre, Çin'den ithal edilen ve toplam değeri 50 milyar dolarlık yaklaşık bin 300 ürüne yüzde 25 ek gümrük tarifesi getirilmesi planlanıyor.

USTR'nin hazırladığı belgede, "Listedeki ürünlerin değeri, 2018 yılı için öngörülen ticari değerler çerçevesinde yaklaşık 50 milyar dolardır. Bu tutar, ABD ekonomisine verilen zararı ve Çin'in zararlı davranışlarını, politikalarını ve uygulamalarını bertaraf etmek açısından uygundur." ifadeleri kullanıldı.

ABD Ticaret Temsilciliği'nin ifadelerine göre, bilgisayarların aritmetik işlemleriyle çıkarılan bu tarife, Çinli ithalatçıların “acısını” ağırlaştırırken, Amerikalı imalatçıların çıkarlarını koruyacak. Ancak, tarifede belirlenen ürün çeşitlerine bakıldığında, bunun ABD'nin hem kendisine hem de Çin'e zarar getireceği bariz.

ABD Başkanı Donald Trump'ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirdiği Çin menşeli ürünler listesinde yer alan nükleer reaktör parçaları, toryum ve uranyum bileşikleri, Çin'den ABD'ye satışları durdurulması planlanan ürünler.

Çin'in imalat sürecinde yol açtıkları çevre kirliliği ve gelecek dönemde bu ürünlere duyulacak ihtiyacın artacak olması gibi nedenlerle adı geçen ürünlerin yabancı ülkelere ihracatını da azaltması gerekiyor. Bu açıdan, ABD'nin söz konusu ürünlerin ihracatını kısıtlaması, Çin için kötü bir sonuç sayılmaz.

Tarifede yer alan Çin menşeli demir, çelik ve alüminyum ürünlerine bakıldığında ise, ABD'nin bu ürünleri en çok ithal ettiği ülkeler arasında Çin'in yer almadığı görülmektedir. Demek ki, Trump yönetimi yerel madencilik sektörünü korumak istiyorsa, Çin'e yönelik kısıtlamaların buna büyük etkisi olmayacaktır.

Tarifenin kapsadığı çeşitli elektrik ürünlerin çoğunluğu ise ABD vatandaşlarının günlük yaşamında büyük ihtiyaç duyduğu ürünler. Fakat bu tür ürünlerin imal edildiği fabrikaların sayısı az olduğu gibi ürünlerin fiyatları da nispeten yüksek durumda. İki ülke arasında yaşanan ticari anlaşmazlık, şüphesiz sıradan ABD vatandaşlarını da etkileyecek, özellikle orta ve düşük gelirli ailelerin tüketim yükünün artmasına yol açacak.

ABD yönetimi, CNC takım tezgâhları, sanayi sektöründe kullanılan robotlar, lityum piller ve diğer yeni enerjili araçların yedek parçalarını uzun vadede rekabet amacıyla ek gümrük vergisi listesine alırsa, bu girişim, imalat maliyetlerini yükseltecektir. Çin'in kaliteli şekilde ve düşük maliyetle imal ettiği bu ürünler, ABD'ye ihraç edildikten sonra çeşitli sektörlerdeki imalatçılar tarafından yoğun şekilde kullanılıyor. Dolayısıyla Çin'den ithal edilen bu ürünlerin miktarı azalırsa ABD'li imalatçılar bundan zarar görecektir.

Ek gümrük vergisi getirilecek ürünlerin yer aldığı listede çok sayıda kimyasal sanayi ürünü ile biyokimyasal preparatlar da bulunuyor. Tabii, bunlar büyük kâr getiren ürünler. Bu alanda korumacı önlemler alındığı takdirde ABD'li tüccarlar büyük kâr elde edebilirler. Ancak bu tür ürünlerin pazarı sadece ABD değil, diğer ülkeler de aynı şekilde geniş pazarlara sahipler.

Çin, ABD'nin bu girişimine, ABD menşeli ürünlere yönelik aynı derecede tedbirler alarak karşılık verecektir. Kamuoyu araştırmalarına göre, Çin'in alacağı önlemler, ABD'yi büyük zorluğa sokacak ve ABD için yeni bir “büyük sorun” yaratmanın yanı sıra, Trump yönetiminin temelini de sarsacaktır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor