Çin'in DTÖ temsilcisinden ABD'ye sert tepki

2018-04-04 11:51:29

Çin'in DTÖ temsilcisinden ABD'ye sert tepki

Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ndeki (DTÖ) Temsilcisi Büyükelçi Zhang Xiangchen, ABD'nin “301. Madde” raporunun gerçeklere uymadığını, rapora sert bir şekilde karşı çıktıklarını belirtti.

ABD 1974 Ticaret Kanunu'nun 301. maddesi uyarınca yürütülen soruşturmayla ilgili rapor dün yayımlandı. Raporda, ek gümrük vergisi uygulanması önerilen ürünlerin listesi açıklandı.

Söz konusu raporda, gerçeklerin çarpıtılarak Çin'e asılsız suçlamalar yöneltildiğini belirten Büyükelçi Zhang Xiangchen, rapordaki ifadelerin, Çin'in piyasa odaklı reformları ilerletmesi, kapılarını dışa daha da açması ve fikri mülkiyet haklarıyla ilgili gerçek duruma tamamen aykırı olduğunu ifade etti.

Zhang, ABD'nin bu raporunu sert bir dille kınadıklarını, Washington'un girişimlerine karşı çıktıklarını vurguladı.

Çinli temsilci, ABD'nin kısıtlama tedbirlerinin, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) en temel kural ve ilkelerine aykırı olduğuna işaret etti.

Zhang, ABD'nin girişimini tipik bir tek taraflılık ve ticari korumacılık örneği olarak niteledi.

Çinli büyükelçi Zhang Xiangchen, yaptığı açıklamada, 2000'li yılların başında AB'nin girişimiyle DTÖ'nün “301. Madde”nin aleyhinde karar aldığını hatırlattı. Zhang, ABD'nin, DTÖ kararlarına uyma taahhütleri henüz kulaklarda çınlarken, ilgili açıklamasının mürekkebi henüz kurumamışken, Çin'e karşı pervasızca “301. Madde”yi uyguladığını, bu kötü niyetli girişimin çok olumsuz etkiler yaratacağını dile getirdi.

Çin'in DTÖ Daimi Temsilcisi Zhang, Çin'in yasal haklarını korumak için gerekli tedbirleri alacağını, ABD'nin ilgili eylemlerini DTÖ'nün anlaşmazlık çözme mekanizmasına sunacağını söyledi.

Zhang Xiangchen, ayrıca “Çin Halk Cumhuriyeti Dış Ticaret Kanunu” gereğince ABD'den ithal edilen ürünlere de aynı derecede ve aynı boyutta karşılık vereceklerini kaydetti.

Zhang, ABD'nin yaklaşımının DTÖ'nün temelini sarstığına ve çok taraflı ticaret sistemini eşi görülmemiş bir risk altına soktuğuna işaret ederek, DTÖ üyelerinin Çin'le birlikte ABD'nin korumacı girişimlerine direnmeleri çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor