Xi Jinping, Boao Asya Forumu'na katılacak

2018-04-04 11:09:14

Boao Asya Forumu 2018 Yıllık Konferansı 8-11 Nisan günlerinde Çin'in Hainan eyaletinin Boao kasabasında düzenlenecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından dün düzenlenen basın toplantısında, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Xi Jinping'in Boao Asya Forumu'nun 2018 yıllık konferansının açılışına katılarak Çin'de reformların derinleşmesine dair bir konuşma yapacağını açıkladı. Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi'nin, toplantı sırasında konferansa katılan yabancı liderlerin yanı sıra, uluslararası örgütlerin yöneticileri ile Çinli ve yabancı iş adamlarıyla da bir araya geleceğini duyurdu.

Xi Jinping'in yapacağı temasların büyük önem taşıdığını kaydeden Wang Yi, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yıl, hem Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 40. yıl dönümü, hem de ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde onaylanan önemli kararların hayata geçirildiği ilk yıl. Bu tarihî dönemeçte, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in açılışta hazır bulunması ve ilgili temaslar gerçekleştirmesi, yeni dönemde Çin'e özgü büyük ülke diplomasisinin ilerletilmesi, Asya'nın ve insanoğlunun ortak kader topluluğunun kurulması, küresel barış ve kalkınma açılarından büyük önem taşıyor.”

Çin'de “yeni dönem” anlatılacak

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi'nin yıllık konferans esnasında basının da büyük ilgisini çeken Çin'in dışa açılma düzeyinin genişletilmesi, reformların derinleşmesi ve yeni dışa açılma tedbirleri gibi kritik konularda mesajlar vereceğini duyurdu.

“ÇKP 19. Ulusal Kongresi, Çin'in yeni kalkınma planını çizdi, bu bağlamda Çin'e özgü sosyalizm yeni döneme girdi, Çin kalkınmada yeni bir sayfa açtı. Boao Asya Forumu Yıllık Konferansı'nda Çin'de yeni dönemin içerikleri açıklanırken, yeni kalkınma kavramları, hedefleri ve görevleri de belirlenecek.”

“Kalkınmanın önünde kapalılık ve korumacılık gibi riskler var”

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasında Çin'in iç meselelerin yanında, küresel kalkınma sorunlarıyla ilgili görüşlerini de ortaya koyacağını vurguladı.

Boao Asya Forumu'nun, kuruluşundan bu yana geçen 17 yılda, bölgesel işbirliğini pekiştirmede, ortak kalkınmayı sağlamada, Asya'daki ve dünyadaki sorunlara çözüm getirmede özel bir rol oynadığını ifade eden Wang Yi, forumun, Çin'i dünyaya bağlayan bir köprü olarak, Asya'nın özelliklerini taşıyan ve küresel etkiye sahip bir uluslararası iletişim platformu hâline geldiğini söyledi.

“Mevcut uluslararası durumda ve küresel ekonomide derin ve karmaşık değişiklikler yaşanıyor. Bir yandan, dışa açılma ve işbirliği, reform ve inovasyon çağın eğilimleri olurken, diğer yandan kalkınma, kapalılık ve korumacılık gibi risklerle karşı karşıya. Her ülke, doğru yolda kendisine en uygun seçimleri yapmaya çalışıyor. ‘Açık ve İnovatif Asya, Daha Müreffeh Bir Dünya' ana temasıyla düzenlenecek Boao Asya Forumu 2018 Yıllık Konferansı'nda 2 binden fazla konuk, dünyanın kalkınması ve refahı için önerilerde bulunacak.”

Yabancı liderler ile kritik konular ele alınacak

Dışişleri Bakanı Wang Yi, ayrıca Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, Moğolistan Başbakanı Ukhnaagiin Khürelsükh, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde'nin yıllık toplantıda hazır bulunacağını bildirdi.

Wang, Çinli ve yabancı liderlerin ikili somut işbirliği, küresel yönetişim, küresel ekonomi ve dış ticaret gibi önemli konuları ele alacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor