Çin: ABD'nin ek gümrük tarifesi kararını kınıyoruz

2018-04-04 10:19:48 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD'nin Çin menşeli ürünlere ek gümrük vergisi uygulamayı planlamasına kararlılıkla karşı çıktıklarını vurguladı.

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı Çin menşeli ürünlerin listesini dün yayımladı.

Basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Sözcü Lu Kang, ABD tarafının Çin'in bu konuda bulunduğu ciddi girişimleri hiçe sayarak ek vergi planını duyurmasının, tipik bir tek taraflılık ve ticarette korumacılık örneği olduğuna işaret etti. Sözcü, Çin'in ABD'yi şiddetle kınadığını ve bu girişime kararlılıkla karşı çıktığını söyledi.

Lu Kang, ABD'nin söz konusu davranışının, iki ülkenin çıkarlarına zarar vermenin yanı sıra küresel ekonomiyi de olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

ABD'nin bu adımının Dünya Ticaret Örgütü'nün temel ilkelerini de ciddi şekilde ihlal ettiğini belirten sözcü, Çin'in, sorunu çözmek için Washington'un bu hatalı girişimini en kısa süre içinde Dünya Ticaret Örgütü'ne taşıyacağını söyledi.

“Çin Halk Cumhuriyeti Dış Ticaret Kanunu” çerçevesinde ABD menşeli ürünlere yönelik de aynı şekilde karşı önlemler alacaklarını belirten sözcü, Washington'un herhangi bir ticari korumacılık tedbirlerine karşı koyacak güç ve güvene sahip olduklarını ifade etti.

Diğer yandan, Çin Ticaret Bakanlığı ve Çin'in Washington Büyükelçiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamalarda da ABD'nin bu girişimi sert bir dille kınandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor