Çin ile İsviçre arasındaki temaslar sürüyor

2018-04-03 19:35:24 CRI

“Çin-İsviçre Dışişleri Bakanları 1. Tur Stratejik Diyaloğu” Çin'in başkenti Beijing'de düzenlendi. Diyaloğa, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve İsviçreli mevkidaşı Ignazio Cassis başkanlık etti.

Wang Yi görüşmede, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin 1950 yılında kurulmasından bu yana ikili ilişkilerde sürekli ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Diyaloğun düzenlenmesi ve daha yüksek seviyeli inovasyon platformlarının hızlandırılmasıyla, iki ülke liderleri arasında varılan önemli bir fikir birliğinin hayata geçirildiğini ifade eden Wang, söz konusu diyaloğun, inovasyona dayalı stratejik ortaklık ilişkilerini hızlandırmak için atılan bir adım olduğuna işaret etti.

Wang Yi konuşmasında, Çin'in İsviçre'yle yeni dönemde ikili ilişkileri beraber geliştirmeye hazır olduğunu hatırlattı.

Wang, bu nedenle sıkı temasların korunması ve Çin-İsviçre işbirliğindeki inovasyon potansiyelinin daha da geliştirilmesi gerektiğine vugu yaptı.

İkili ilişkilerin stratejik içeriklerinin devamlı olarak zenginleştirilmesinin önemine değinen Wang, eşitlik ve karşılıklı saygıya dayalı bir ortaklığın oluşturulması önerisinde bulundu.

Ignazio Cassis ise, İsviçre ile Çin arasındaki ilişkileri büyük takdirle değerlendirdiklerini ve Çin'le ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiklerini kaydetti.

Cassis, ülkesinin Kuşak ve Yol inşasına destek verdiğini ve inisiyatife aktif bir şekilde katıldığını dile getirdi.

İsviçreli Bakan, Çin ile beraber Kuşak ve Yol, finans, bilimsel araştırma, turizm ve Kış Olimpiyatları gibi çeşitli alanlarda işbirliğini ilerletmeyi beklediklerine işaret etti.

Cassis ayrıca, BM'nin öncülük ettiği çok taraflı uluslararası düzeni korumaya ve İsviçre ile Çin arasındaki inovasyona dayalı stratejik ortaklık ilişkilerini daha yüksek seviyeye taşımaya hazır olduklarının altını çizdi.

İki bakan daha sonra, uluslararası ticaret politikası ve Kore Yarımadası durumu gibi her iki tarafı ilgilendiren sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor