'den Kore Yarımadası'nda diyalog kurulması çağrısı

2018-04-03 18:27:43 CRI

Çin, Kore Yarımadası sorununun çözümü için ilgili tarafların diyalog ve görüşme yolunda kararlılıkla ilerlemesi çağrısında bulundu.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'i ziyaret eden İsviçreli mevkidaşı Ignazio Cassis'le bir araya geldi. İki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Wang Yi, Kore Yarımadası'ndaki gelişmelerle ilgili bir soruya verdiği cevapta, ilgili tarafların mevcut olumlu gelişmeleri önemseyerek, temas ve diyaloğu sürdürmesini beklediklerini belirtti.

Wang Yi, “Kore Yarımadası sorununun barışçıl diyalog ile çözüme bağlanması, Çin'in öteden beri sergilediği net bir tutumdur. Son zamanlarda yarımadada yapıcı değişiklikler meydana geliyor ve taraflar arasında da olumlu etkileşimler yaşanıyor. Bütün bu gelişmeler, diyalog ve görüşmenin yeniden başlatılması için nadir yakalanan fırsatlar doğurdu. Kuzey Kore (KDHC) ve Güney Kore'nin (KC) ilişkilerini iyileştirmeyi sürdürmesine kararlılıkla destek veriyoruz. Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki zirvenin zamanında yapılmasını ve görüşmede olumlu sonuçlar alınmasını bekliyoruz. Ayrıca ABD ve Kuzey Kore liderleri arasındaki görüşmenin de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilerek, taraflar arasında temel güvenin tesis edilmesini temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Wang Yi son olarak, ilgili taraflara engelleri ortadan kaldırarak, diyalog ve görüşme yolunda kararlılıkla devam etmesi çağrısı yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor