Çin ve Kuzey Kore dışişleri bakanları bir araya geldi

2018-04-03 18:43:34 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Kuzey Koreli (KDHC) mevkidaşı Ri Yong-ho ile Beijing'de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, iki ülke liderleri arasında varılan fikir birliğinin yerine getirileceği ifade edildi.

Görüşmede ayrıca, üst düzey karşılıklı ziyaretlerin güçlendirileceğinin ve diplomatik temasların her kademede ilerletileceğinin altı çizildi.

Dışişleri bakanlarının görüşmesinde ayrıca, Çin ile Kuzey Kore arasındaki geleneksel dostluk ilişkilerinin devamlı olarak geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Wang Yi, şu anki durumda Çin ile Kuzey Kore arasındaki geleneksel dostluk ilişkilerine sahip çıkılmasının ve ilişkilerin geliştirilmesinin, iki ülke ile Güneydoğu Asya bölgesi için büyük önem taşıdığına işaret etti.

Wang, barış görüşmelerinin başlaması, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasının hızlandırılması ve yarımadada barış mekanizması kurulması için çaba harcamaya devam edeceklerini kaydetti.

Ri Yong-ho ise, Kore Yarımadası'yla ilgili sorunlar üzerinde, iki ülke liderleri arasında Beijing'de yapılan görüşmede belirlenen yön doğrultusunda, sıkı temaslarda bulunacaklarını ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor