Çin'den ABD'nin 128 ürününe ek gümrük vergisi

2018-04-03 11:19:15

Çin, dünden itibaren ABD'den ithal edilen 128 ürüne ek gümrük vergisi uygulamaya başladı.

Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarifeleri Komisyonu tarafından açıklanan yeni tarifeye göre Çin, ABD'den ithal edilen meyve ve mamullerini kapsayan 120 ürüne yüzde 15 ek gümrük vergisi, domuz eti ve mamulleri dâhil olmak üzere 8 ürüne de yüzde 25 ek gümrük vergisi getirecek. Mevcut antrepo ve vergi indirimi politikaları ise değişmeyecek.

Çin-ABD arasında 2017 yılında gerçekleşen ticaretle ilgili verilerden yola çıkılarak yapılan hesaplamaya göre, Beijing'in uyguladığı yeni tarife, ABD'nin ihracatına 3 milyar dolarlık kayıp olarak yansıyacak.

Çin Dış Ticaret Derneği Başkanı ve Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi Başkanı Li Yong, yeni ek gümrük vergisi politikasının, ABD'nin 1974 Ticaret Kanunu'nun 232. bölümü kapsamında Çin'e karşı yürüttüğü soruşturmaya bir yanıt olarak uygulanmaya başlandığını söyledi.

“ABD menşeli 128 ürünü kapsayan yeni tarife, ABD'nin 1974 tarihli Ticaret Kanunu'nun 301. bölümü bağlamındaki soruşturmasıyla bir ilgisi yok; aslında bu tarife, 232. bölümle ilgili soruşturmaya bir yanıt.”

“Çin, ihtiyatlı davranarak ABD'ye fırsat tanıyor”

ABD Başkanı Donald Trump, geçen sene yerli çelik üreticilerini korumak gerekçesiyle çelik ithalatçısı ülkelere yönelik “232. bölüm” soruşturmasını başlatmıştı. Washington yönetimi, 23 Mart itibarıyla da çelik ve alüminyum ithalatında ek gümrük vergileri uygulamaya başladı.

Çin Ticaret Bakanlığı, aynı gün ABD'nin bu adımına misilleme olarak bir liste açıkladı ve kamuoyunun listede yer alan ürünlerle ilgili görüşünü topladı.

Li Yong, Çin'in dün resmen uygulamaya soktuğu tarifeyle Çin ile ABD arasındaki mevcut ticaret anlaşmazlıklar arasındaki ilişkiye dair şunları söyledi:

“Çin tarafından dün açıklanan tarife, aslında ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği ek gümrük vergilerine bir yanıt. Çin hükümeti, kamuoyu tarafından öngörülen uçak ve soya ürünleri üzerinden ABD'ye yeni bir vergi tarifesi uygulamadı. Demek ki Çin, ABD ile yaşanan ticari anlaşmazlıklarda ihtiyatlı davranıyor, yani anlaşmazlıkların etkilerini sınırlamaya çalışıyor. Diğer bir deyişle Çin, ABD'ye ticari anlaşmazlıkları durdurmak için fırsat tanıyor.”

Çin: DTÖ kuralları istismar ediliyor

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, ABD'nin uyguladığı söz konusu ek gümrük vergilerinin, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarındaki “güvenlik istisnalarının” da istismarı anlamına geldiği vurgulandı.

Bakanlık, DTÖ üyesi olan Çin'in, ABD'ye yönelik kısmi yükümlülüklerini askıya almasının da meşru bir hak olduğuna işaret etti.

Washington'un en kısa sürede DTÖ'nün ilkelerine aykırı tedbirlerini durdurması gerektiği vurgulayan Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'ye ikili ticareti normale döndürme çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor