Wang Yi'den Vietnam'la ilişkilerin güçlenmesi vurgusu

2018-04-02 19:48:10 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ve Vietnam arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Vietnam ziyaretinde bulunan Wang Yi, bugün Hannoi'de Vietnam Komünist Partisi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trọng ile görüştü.

Nguyen Phu Trọng, Vietnam'ın Çin'in kalkınmasından ve hem bölgede hem dünyada barış ve istikrarın sağlanmasına yaptığı önemli katkılardan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Xi Jinping'in, Vietnam'ı ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin ardından yurt dışındaki ilk temas noktası olarak belirlemesinin de sevindirici olduğunu vurgulayan Nguyen Phu Trọng, iki dost komşu ve iki sosyalist ülke olarak Vietnam ve Çin'in, dayanışma içinde birbirine yardım etmesinin önemini dile getirdi.

Mevcut ikili ilişkilerin olumlu gelişme eğilimini sürdürdüğüne işaret eden Nguyen Phu Trọng, Çin'in “Kuşak ve Yol” inisiyatifine destek verdiklerini söyledi.

Nguyen Phu Trọng, “İki Koridor ve Bir Halka”nın “Kuşak ve Yol” ile kenetlenmesini sağlayarak, somut işbirliğini ilerletmeye hazır olduklarını vurguladı.

Nguyen Phu Trọng, iki tarafın deniz sorunlarını uygun bir şekilde çözerek, denizde de barış ve istikrarı korumasını istedi.

Çin'deki yeni hükümetin ülkenin diplomasisinde Vietnam'la ilişkilerine öncelik verdiğine dikkat çeken Wang Yi, Çin'in Vietnam ile birlikte, Xi Jinping'in Vietnam'a yaptığı ziyaret sonucunda alınan önemli kararları yerine getirmeye ve iki partinin üst düzey liderlerinin önderliğindeki dostça işbirliğini pekiştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Wang Yi, iki tarafın da “Kuşak ve Yol” ile “İki Koridor ve Bir Halka” çerçevesindeki politikaların kenetlenmesini sağlayarak yeni işbirliği alanları keşfetmesi ve somut işbirliğinin hem kapsamını hem de kalitesini yükseltmesi gerektiğinin altını çizdi.

Wang Yi, iki ülkenin aralarındaki anlaşmazlıkları kontrol ederek, ikili ilişkilerin sağlıklı ilerlemesi için çaba harcamaları çağrısında da bulundu.

 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor