Xiongan Yeni Bölgesi'ndeki çalışmalar hız kesmeden sürüyor

2018-04-02 11:40:33

Çin'in Hebei eyaletinde Xiongan Yeni Ekonomik Bölgesi'nin kurulmasına dair çalışmaların hızla sürdürüldüğü bildirildi.

1 Nisan itibarıyla söz konusu bölgenin kurulması önerisinin sunulmasının üzerinden tam bir yıl geçti.

Xiongan Yeni Ekonomik Bölgesi, Hebei eyaletinin Baoding kentinde bulunan Xiong, Rongcheng ve Anxin olmak üzere üç ilçeyi kapsıyor. Xiongan bölgesi, başkent Beijing, Tianjin ve Baoding kentlerinin kalbi sayılabilecek bir noktada yer alıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de bölgenin inşasında küresel bir vizyon izlenmesi, bunun yanında Çin'e özgü niteliklerin korunması gerektiğini söylemişti.

Geride bırakılan bir yılda, Xiongan bölgesinde yaşayan halkın günlük yaşamını ilgilendiren başlıca projelerde ve istihdam konusunda çarpıcı başarılar kaydedildi.

Xiongan'ın simgesi olarak anılmaya başlanan Sivil Hizmet Merkezi binası tamamlandı. Bölgedeki her yapının tasarımının “Xiongan'ın kalitesi”ni gösterdiğini dile getiren Xiongan Grubu Genel Müdürü Yang Zhong, CRI mikrofonuna şöyle konuştu:

“Geleneksel yapı tasarımları, Xiongan bölgesinin inşasına uymuyor. Yeşil ve enerji tasarrufu, Xiongan'ın yapılandırılmasında esas alınıyor. Örneğin, çelik konstrüksiyon bina, inşaat atıklarında yüzde 80 azalma sağlarken, inşaatın hızını da yüzde 40 yükseltiyor.”

Beijing-Xiongan arasında hızlı tren hizmet verecek

Sivil Hizmet Merkezi'nin idari işlemlerin yanı sıra, sergilere ev sahipliği yapma gibi kapsamlı işlevler göreceğini dile getiren Yang Zhong, söz konusu binanın, Xiongan'daki işlevsel eğilimin ve gelişme kavramının küçük bir örneği olduğunu ifade etti.

“Doğrusu, akıllı binalar inşa ediyoruz. Sivil Hizmet Merkezi'ne girdikten sonra, sürücüsüz araçlar sizi istediğiniz bölümlere götürecek ve tüm paketleriniz de insansız ekspres teslim araçlarıyla çalıştığınız ofise gönderilecek.”

Öte yandan, şubat ayı sonunda Beijing ile Xiongan arasındaki demiryolu hattının inşası da resmen başladı.

Xiongan Yeni Bölgesi'nin inşasındaki ilk önemli ulaşım projesinin hayata geçmesiyle Beijing'den Xiongan'a hızlı trenle 30 dakikada ulaşılacak.

Hatta seyredecek trenlerin hızının saatte 250 kilometreye ulaşması planlanıyor. Demiryolu ve inşa edilecek yeni havaalanı, 2019 yılının eylül ayında faaliyete geçecek.

Altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, Xiongan'da ulusal düzeydeki inovasyon platformunun inşası da hızlandırılacak.

“İnovasyon, Xiongan'ın geleceği”

Beijing'in başkent işlevlerinin dışındaki hizmet ve görevlerinin Xiongan bölgesine taşınması çalışmaları da devam ediyor. Alibaba, Tencent, Baidu ve JD Finance gibi devler başta olmak üzere, yüzden fazla ileri teknoloji şirketi Xiongan'da şimdiden şube açtı.

Xiongan Yeni Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Chen Gang, Çin'de dışa açılma ve reform politikasının uygulandığı 40 yılda, ülkede Shenzhen ve Shanghai modellerinin ortaya koyulduğunu, bugün de Xiongan modelinin oluşturulduğunu dile getirdi.

“Xiongan modeli, kaliteli ve yüksek standartlı özellikler taşıyor. Xiongan'ın gelişmesi, inovasyona dayanmalı. İnovasyon, Xiongan'ın geleceği, kalite de Xiongan'ın ruhu diyebiliriz.”

Xiongan'da yaşayan 1,25 milyon kişinin de bölgenin kalkınmasından en iyi şekilde istifade edebilmesi için halkın yaşam düzeyini yükselten ve eğitim durumunu iyileştiren projelere büyük önem veriliyor.

Geçen yılın haziran ayından bu yana bölge halkına evde bakım hizmetleri ve e-ticaret gibi 12 alanda ücretsiz mesleki eğitimler veriliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor