Çin: Hong Kong'un bağımsızlığına izin verilemez

2018-04-01 16:14:58

 Çin merkez hükümetinin Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki temsilciliğinden bir sorumlu, Dai Yaoting dahil bir avuç kişinin Taiwan adasında Hong Kong'un bağımsızlığı yönünde ifadeler kullanmasının “Bir ülke iki sistem”e ciddi bir meydan okuma olduğuna değinerek, bu kişileri sert dille kınadı. Sorumlu, merkezi hükümetin, Hong Kong yerel yönetiminin yasalara uygun olarak dış güçlerden destek alan bu kişilere darbe indirmesini kararlılıkla desteklediğini açıkladı.

   Hong Kong Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden Doçent Dai Yaoting, Taiwan adasında "Taiwan bağımsızlığı"nı konu alan bir toplantıda Hong Kong'un bağımsızlığı yönünde kışkırtıcı görüşler ortaya koydu. Bu gelişmelere karşı, Çin merkez hükümetinin Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki temsilciliğinden bir sorumlu basına verdiği demeçte, Dai Yaoting'in son söylemiyle merkezi işgal et kampanyasında ve Hong Kong'un anavatandan ayrılması yönünde yeni bir adım atmış olduğuna dikkat çekti. Dai Yaoting'in ifadelerinin anavatanın bölünmesini hedeflediğine ve Çin anayasası dahil yasaları açık bir şekilde ihlal ettiğine işaret eden sorumlu, bu ifadelerin ayrıca Çin egemenliğiyle güvenliğini zedelediğini, “bir ülke iki sistem”e ciddi bir meydan okuma teşkil ettiğini belirtti.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi makamlarının Dai Yaoting'in açıklamalarını sert dille kınadığına dikkat çeken sorumlu, Hong Kong'da çeşitli çevrelerden temsilcilerin de Dai Yaoting'in ifadelerine yönelik tepki göstermek için basına demeç verme, gazetelerde makale yazma ve protesto gibi çeşitli yollara başvurduğunu söyledi. 

Sorumlu, Hong Kong'un bağımsızlığı eylemlerinin yasaları ciddi şekilde çiğnediğini anımsatarak, bunun Çin'de ve hatta tüm dünyadaki varoluş imkanının sıfır olduğuna, Hong Konglular dahil tüm Çin halkının buna kararlılıkla karşı çıktığını kaydetti.      


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor