Wang Yi, Vietnam Başbakanı ile bir araya geldi

2018-04-01 15:56:15

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Vietnam'ın başkenti Hanoi'de Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ile bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping ve Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong'un iki ülke arasındaki dostluğun pekiştirilmesinde önemli görüş birliklerine vardıklarını hatırlatarak, bunun iki parti ve iki ülke arasındaki ilişkilerin doğru yönde ilerlemesine garanti sağladığını belirtti. Wang Yi, iki ülkenin mevcut tarihi fırsatlardan faydalanmaları, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirmeleri, işbirliği sürecinde yaşanan sorunlara rasyonel şekilde yaklaşmaları, böylece Xi Jinping'in Vietnam ziyaretinden elde edilen sonuçları hayata geçirmeleri ve ikili ilişkilerde yeni sayfa açmaları çağrısında bulundu.


Büyük Mekong Alt-bölge İşbirliği (GMS) 6. Liderler Toplantısı'na başarıyla ev sahipliği yapmasından dolayı Vietnam'ı kutladığını ifade eden Wang Yi, Çin'in GMS sürecine aktif şekilde katılacağına işaret etti. GMS ve Mekong-Lancang işbirliği mekanizmasının etkin şekilde hayata geçirilmesinin önemine değinen Wang, bölge ve dünyada ortak kader topluluğunun oluşturulmasına katkı sağlanması arzusunu dile getirdi.

Nguyen Xuan Phuc, Vietnam'daki parti ve hükümetin Çin'deki sosyal ve ekonomik gelişmeleri olumlu karşıladıklarına dikkat çekerek, Kuşak ve Yol inşasını destekleyeceklerini, kalkınma stratejisi kenetlenmesini hızlandıracaklarını, ekonomi, altyapı inşası gibi alanlarda işbirliğini güçlendireceklerini kaydetti.

İki lider ayrıca, deniz barışı ve istikrarının korunması için ortak çaba harcamayı, böylece iki ülke arasında kapsamlı işbirliğine elverişli ortam hazırlamayı onayladı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Hanoi'de ayrıca Vietnam Cumhurbaşkanı Tran Dai Quang ile bir araya geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor