Wang Yi, Laos Başbakanı'yla bir araya geldi

2018-04-01 15:33:11 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Vietnam'daki Hanoi'da Laos Başbakanı Thongloun Sisoulith ile görüştü.

Çin Başbakanı Li Keqiang'in Thongloun'a gönderdiği selamı aktaran Wang Yi, Çin'de düzenlenen "İki Toplantı" adıyla bilinen, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi'nin yıllık toplantılarının kazanımlarıyla ilgili bilgiler verdi. Wang ayrıca, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla tamamlanmasından sonra ilk yurt dışı ziyareti için Laos'u seçmesinin Laos'un Çin'in çevresel diplomasisindeki özel konumunu yansıttığını kaydetti.

Wang Yi, iki tarafın üst düzeyli teması iyi bir şekilde planlayarak somut işbirliğini kapsamlı bir şekilde ilerleterek kader ortaklığını inşa etmesi gerektiğini ifade etti. Dışişleri Bakanı Wang, iki ülkenin işbirliğindeki önemli bir proje olan Çin-Laos Demiryolu projesinin pürüzsüz bir şekilde ilerletilmesi gerektiğini savundu.

Çin ve Laos'un Lancang-Mekong İşbirliği mekanizmasının başkanlığını ortaklaşa üstlendiğine dikkat çeken Wang Yi, Çin'in Laos'la koordinasyonu güçlendirerek, Lancang-Mekong İşbirliği'nde daha büyük ilerlemelerin kaydedilmesine hız katacağını sözlerine ekledi.

Laos Başbakanı Thongloun, yaptığı konuşmada, çekirdeğinde Xi Jinping'in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi'nin liderliğinde, Çin'e özgü sosyalizm inşasında daha büyük başarıların kaydedileceğini, Laos-Çin kapsamlı stratejik işbirliği ilişkilerinin yeni aşamaya gireceğini belirtti. Thongloun, Laos'un Çin'le olan sıkı üst düzeyli teması koruyarak, somut işbirliğini ilerlemeyi arzu ettiğini aktardı. Laos'un Çin'le birlikte Lancang-Mekong İşbirliği'nin başkanlığını üstlenmekten memnun kaldığına işaret eden Thongloun, Laos'un Langcang-Mekong İşbirliği'nde daha fazla sonuçların edinilmesi, ASEAN-Çin ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin hızlandırılması için Çin'le birlikte çaba göstereceğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor