Wang Yi, Myanmar Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile görüştü

2018-04-01 14:10:18

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Vietnam'ın başkenti Hanoi'de Myanmar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Henry Van Thio ile bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve Myanmar arasındaki geleneksel dostluğun çok eskilere dayandığına işaret ederek Çin'in Myanmar ile el ele vererek, çifte kazanca dayalı işbirliğini yoğunlaştırmaya, Kuşak ve Yol çerçevesi altında Çin-Myanmar ekonomik koridoru gibi önemli projelerin uygulanmasını hızlandırmaya hazır olduğunu kaydetti. Wang Yi, Myanmar'daki istikrarın korunması, ekonominin kalkındırılması, halkın yaşam seviyesinin artırılması konularında harcadığı çabaları desteklediklerine işaret ederek, bu konuda ellerinden gelen yardımı sağlayacaklarını belirtti. Wang Yi, Myanmar hükümetinin ülkesinin kuzey kesiminde anlaşmazlıkları etkin şekilde çözmesini, böylece Çin-Myanmar sınırında barışın korunması için katkı sağlamasını arzuladıklarını söyledi.

Henry Van Thio, Myanmar'ın Çin ile geleneksel dostluğu geliştirmeye devam edeceklerine işaret ederek, Kuşak ve Yol ile sınır güvenliğinin korunması konularında Çin ile işbirliğini pekiştireceklerini dile getirdi.

Henry Van Thio Myanmar'da Rakhine eyaletinde son durum hakkında Wang Yi'ye bilgi verdi. Wang Yi ise Rakhine sorununun Myanmar ve Bangladeş arasında diyalog yoluyla çözülmesinde ısrarlı olduklarına işaret ederek, uluslararası topluma sorunun çözümünde gerekli koşulların hazırlanması ve yapıcı rol üstlenmesi çağrısında bulundu.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor