Çin: Hong Kong'un anavatandan ayrılmasına asla izin vermeyiz

2018-03-31 20:25:13

Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi tarafından bugün yapılan açıklamada, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin “Hong Kong'un bağımsızlığı” eylemlerine yasalara göre mücadelesini kararlılıkla desteklediklerini açıkladı.

     Hong Kong Üniversitesi Hukuk Bölümü Doçent Dai Yaoting, Taiwan adasında “Taiwan bağımsızlığı”nı ilgilendiren bir toplantıda Hong Kong'un bağımsızlığı yönünde kışkırtıcı görüşler ortaya koydu. Bu gelişmelere karşı, Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi bugün yaptığı açıklamada, Çin merkez hükümetinin tutumu hakkında bilgi verdi.

Açıklamaya göre, Hong Kong'da bir avuç insan dış güçlerce koordine edilerek, “Hong Kong'un bağımsızlığı” eylemlerini yaygınlaştırmaya çalıştı ve vatanı bölme yönünde kötü niyetlerini yeterince ortaya koydu. Açıklamada, Çin Anayasası ile Hong Kong Temel Yasası ve Hong Kong'daki yasalara ciddi şekilde aykırı olan bu tür eylemlere asla izin verilmemesi gerektiğine işaret edildi.

Açıklamada, Çin merkez hükümetinin Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin yasalarına göre bu tür eylemlerle mücadeleyi kararlılıkla desteklediğine, böylece Çin'in egemenliğiyle güvenliğini koruduklarına ve Hong Kong'da kalıcı refahı sürdürdüğüne vurgu yapıldı.        

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor