Wang Yi, GMS 6. Liderler Zirvesi'ne katıldı

2018-03-31 19:02:29 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Vietnam'ın başkenti Hanoi'de Büyük Mekong Alt-Bölgesi İşbirliği (GMS) 6. Liderler Zirvesi'ne katıldı.

Wang Yi, zirvede yaptığı konuşmada, bölgedeki ülkelerin Büyük Mekong Alt-Bölgesi İşbirliği'nin yeni düzeninin yaratılması ve bölgede daha güçlü ekonomik büyümenin kaydedilmesi için inovasyon ve reforma başvurulması gerektiğini belirtti. Wang Yi, daha dışa açık işbirliği düzeninin yaratılması, ticaret ve yatırımın sürekli bir şekilde serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılması, çok taraflı ticaret sistemine destek verilmesi, küresel ekonominin daha dışa açık, kapsayıcı, dengeli ve ortak kazançlı bir yönde gelişmesinin sağlanması gerektiğini savundu. Daha güçlü bir bağlantı şebekesinin yaratılmasına dikkat çeken Wang Yi, bölgedeki ülkelerin samimiyetle ortaklık ilişkilerini derinleştirerek karşılıklı saygı ve güvene dayalı işbirliği içinde ortak kazanç ve refah yoluna ulaşması gerektiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'in alt-bölge işbirliğinin Kuşak ve Yol inisiyatifiyle kenetlenmesini hızlandırarak ortak gelişmeyi gerçekleştirmeye çaba göstereceğini dile getirdi. Wang Yi, Büyük Mekong Alt-bölgesi'nin kader ortaklığı temelinde daha parlak bir geleceğe kavuşması için ortak çabalar harcanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor