Wang Yi, Tayland ve Kamboçya başbakanlarıyla görüştü

2018-03-31 15:03:59

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Vietnam'da Büyük Mekong Alt-bölge İşbirliği Liderler Toplantısı kapsamında Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha ve Kamboçya Başbakanı Samdech Hun Sen'le ayrı ayrı bir araya geldi.

Wang Yi, Prayuth Chan-ocha'la yaptığı görüşmede, yeni seçilen Çin hükümetinin Tayland'ı Çin'in komşu ülkelerle diplomasisinde öncelikli bir yere koymaya devam edeceğini, Çin ve Tayland'ın bir aile gibi samimiyetini sürdüreceğini kaydetti. Tayland'la üst düzey temasları korumaya hazır olduklarını dile getiren Wang Yi, Çin ve Tayland'ın demiryolu inşasını yürüteceklerini ve turizmle ilgili yerel işbirliğini artıracaklarını belirtti. Wang Yi, Tayland'ın gelecek yılda ASEAN'ın dönem başkanlığı görevini üstleneceğini hatırlatarak, Tayland'ın çalışmalarına destek vereceklerini ve Çin-Tayland ilişkisi ile Çin-ASEAN ilişkisinin yeni seviyeye çıkarılmasını yürüteceklerini ifade etti.

Prayuth Chan-ocha, Taylan-Çin ilişkisinin tarihin en iyi döneminde bulunduğuna ve Çinli firmaların Tayland'ın Doğu Ekonomik Koridoru inşasına yatırım yapmasını ümit ettiklerine işaret etti.

Wang Yi, Samdech Hun Sen'le yaptığı görüşmede, Çin ve Kamboçya'nın stratejik anlamda kader topluluğu olduğunu ve öteden beri birbirine destek, güven ve yardım sağladığını hatırlattı. Kamboçya halkının kendinin ulusal durumuna özgü kalkınma yolunu seçmesini desteklemeye devam edeceklerini yineleyen Wang Yi, Kamboçya'da seçimlerin başarıyla düzenlenmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Samdech Hun Sen ise, ASEAN ve Çin arasındaki işbirliğinde katkıda bulunmaya hazır olduklarına dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor