“GMS, Kuşak ve Yol inisiyatifinin önemli ortağı olabilir”

2018-03-31 14:39:15

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Vietnam'ın başkenti Hanoi'de Büyük Mekong Alt-bölge İşbirliği (GMS) Sanayi ve Ticaret Zirvesi'ne katıldı. Wang, zirve toplantısında Kuşak ve Yol inisiyatifinin alt-bölge ülkelerinin sanayi ve ticaret çevrelerine getirdiği fırsatlarla ilgili soruları yanıtladı.

Wang Yi, Kuşak ve Yol'un Çin tarafından dünyaya sunulan kamu ürünü olduğunu, başlangıçtan beri istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkesinde ısrar edildiğini, bu nedenle inisiyatifin eşitlik, açıklık ve kapsayıcılık niteliklerini taşıdığını belirtti.

Wang Yi, Büyük Mekong Alt-bölgesinin İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'nun kesiştiği yer olarak, Kuşak ve Yol inşasında önemli bir işbirliği ortağı olabileceğini dile getirdi. Bu konuda işbirliği anlaşmasını imzalayan bölge ülkelerinde önemli projelerin yürütüldüğünü, dolayısıyla Kuşak ve Yol inşasının en erken katılımcıları ve en çok yarar görenlerinin bölge ülkeleri olduğunu sözlerine ekledi.

Wang Yi, 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun (BRF) hazırlık çalışmalarının başlatıldığını ve tarafların ortak çabalarıyla Kuşak ve Yol inisiyatifinin dünyanın en büyük ve en sıcak karşılanan işbirliği platformu haline geleceğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor