Çin: Ticaret savaşını arzu etmiyoruz

2018-03-30 19:56:40 CRI

ABD'nin Beijing Büyükelçisi Terry Edward Branstad kısa süre önce basına verdiği röportajda, Çin'in ABD'den soya fasulyesi ithalatına kısıtlama koymayı bir misilleme yöntemi olarak kullanmaması gerektiğini ifade etti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında bu konuya değindi.

ABD'nin ticari korumacılığına karşı Çin'in ABD'den soya fasulyesi ithalatına kısıtlama getirip getirmemesini değerlendiren Lu Kang, taraflar arasındaki müzakereye dayalı ticaretin ticaret savaşından farklı olduğunu, ticaret savaşı başlarsa, savunan tarafın kendi çıkarları ve ihtiyacına göre misileme zamanı, yöntemi ve alanlarını kararlaştıracağını ifade etti.

Çin'in bir ticaret savaşı istemediğini yineleyen Lu Kang, ancak ticaret savaşının başlaması halinde Çin'in kendi çıkarlarını koruma gücüne sahip olacağını sözlerine ekledi.

Sözcü Lu, ABD'deki ilgili yetkililerin ABD'li tüketiciler ve ilgili iş çevresinde yükselen seslere kulak verip, tek taraflı alınacak önlemlerin ABD'ye getireceği kar ve zararı düşünmesi arzusunu dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor