Çin Cumhurbaşkanı'nın özel elçisi ve Moon Jae-in bir araya geldi

2018-03-30 19:19:51

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dış İlişkiler Çalışma Komitesi Genel İşler Ofisi Başkanı Yang Jiechi bugün Seul'da Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'la görüştü.

Yang Jiechi, Moon Jae-in'e Xi Jinping'in samimi selamını ileterek, ziyaretinin iki liderin vardığı fikir birliğini uygulamayı ve Çin-Güney Kore ikili ilişkisi ile stratejik işbirliğini yürütmeyi amaçladığını kaydetti. Bu yılın Çin ve Güney Kore arasında stratejik işbirliği ortaklığının kurulmasının 10. yıldönümü olduğunu hatırlatan Yang Jiechi, Güney Kore'yle birlikte siyasi teması artırmaya, stratejik karşılıklı güveni ve karşılıklı çıkara dayalı işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını, Kuşak ve Yol işbirliğinin kenetlenmesini hızlandırmak istediklerini ifade etti.

Yang Jiechi, Moon Jae-in'e Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) lideri Kim Jong-un'un Çin ziyareti hakkında bilgi verdi. Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına her daim destek verdiklerini dile getiren Yang Jiechi, diyalog yoluyla sorunu çözmeye çalıştıklarına işaret etti. Yang Jiechi, ilgili tarafların mevcut fırsatı değerlendirip, Güney-Kuzey Kore liderleri ile Kuzey Kore-ABD liderlerinin görüşmelerinin başarıyla gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yang Jiechi ayrıca, yarımada sorunu için siyasi çözüm sürecinin uygun zamanda yeniden başlatılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Moon Jae-in, Xi Jinping'in yeniden Çin Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı kutlama mesajını sundu. Çin-Kuzey Kore liderlerinin görüşmesinin büyük önem taşıdığına değinen Moon Jae-in, yarımadadaki sorunun çözümünde Çin'in oynadığı yapıcı rolü takdirle değerlendirdiklerini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor