Çin: Diyalog, Kore Yarımadası'nın ana eğilimi haline geliyor

2018-03-29 19:37:05 CRI

Güney Kore ve Kuzey Kore arasında, bugün erken saatlerde, sınırdaki tarafsız Panmunjom Köyü'nde üst düzey bir diyalog gerçekleştirildi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün diyalogla ilgili yaptığı açıklamada, diyalogu olumlu karşılayan Çin'in çeşitli taraflara Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesine destek vererek, somut çaba göstermeleri çağrısında bulundu.

Bugünkü üst düzey diyalogda iki taraf, planlanan Kuzey Kore- Güney Kore liderler zirvesinin, 27 Nisan'da, Panmunjon'da bulunan Güney Kore'ye ait Peace House'da yapılması konusunda fikir birliğine vardı.

Lu Kang, bugün Çin Dışişleri Bakanlığı'nın olağan basın toplantısında ilgili soruları yanıtladı. Sözcü Lu, Çin'in Kuzey Kore ve Günye Kore arasında kaydedilen bu gelişmeleri olumlu karşıladığını, iki tarafın gösterdiği çabaları takdirle değerlendirdiğini belirtti. Sözcü Lu, Kuzey Kore ve Güney Kore ilişkilerin iyileştirilmesinin sadece iki tarafın ortak çıkarlarına uygun olmakla kalmayıp yarımadadaki gerginliğin azaltılmasına, bölgedeki barış ve istikrara katkı sağlayacağını ifade etti.

Lu kang, Çin'in, bu yıl Kore Yarımadası'ndaki durumda olumlu değişikliklerin yaşanması ve diyalogun yarımadadaki sorunun ana eğilimi haline gelmesini memnuniyetle karşıladığını dile getirdi. Sözcü Lu, diyalog ve barışçıl çabaların devam etmesi arzusunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca Japonya ve Güney Kore liderler görüşmesi için hazırlık yapılmakta olduğu gelen haberler arasında. Buna değinen Lu Kang konuşmasında, “İlgili taraflar arasındaki diyalogun pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirilebilmesini olumlu karşılıyoruz. Diyalog, barış ve istikrarın sürdürülmesini arzu ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor