“ABD çok taraflılık kurallarını küçümsüyor”

2018-03-29 15:54:57 CRI

“ABD çok taraflılık kurallarını küçümsüyor”

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD'nin Çin'den gelen 60 milyar dolar değerindeki ürünlere yüksek gümrük vergisi uygulamasının, çok taraflılık kurallarını küçümsemek ve çiğnemek olduğunu söyledi.


Gao Feng olağan basın toplantısında, ABD'nin eyleminin ticari korumacılık konusunda zincir etkiler doğurabileceğini ve toparlanmaya başlamış küresel ekonomiye gölge düşüreceğini ifade etti.


Gao, ABD'nin yüksek gümrük vergisi uygulamasının ayrıca, ABD'deki hammadde ve tüketim ürünlerinin fiyatlarında yükselmeye neden olacağına işaret etti. Sözcü, bu durumun ABD'nin imalat sektörünü ve tüketicilerini etkileyerek, ABD halkının çıkarlarına zarar vereceğini vurguladı.


Gao, ABD'nin ilgili sektörlerindeki bazı uzmanların da bu duruma karşı olduklarını ifade etti.


Çin'in ticari savaştan korkmadığına dikkat çeken Gao, ülkelerin kendi isteklerini başkalarına zorla dayatmalarına karşı çıktıklarına vurgu yaparak, Çin'in yasal hak ve çıkarlarını korumak amacıyla gereken her türlü önlemi alacağının altını çizdi.


Sözcü, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere zarar verecek önlemler almama konusunda ABD'yi uyardıklarını anımsattı.


ABD'nin ithal demir-çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik uyguladığı 232 sayılı önleme karşı, Çin'in de düşük gümrük vergili ürünlerin bulunduğu listeyi durdurmayı planlıyor.


Bahsi geçen uygulamaya yönelik olarak, 31 Mart'a kadar Çin halkının bu konudaki fikirleri toplanacak. Daha sonra gelen yorumlar doğrultusunda da, liste hakkında değerlendirme yapılacak ve resmi uygulama tarihi belirlenecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor