“Kuşak ve Yol, küresel enerji şebekelerinin gelişimi için önemli”

2018-03-29 12:24:45 CRI

Küresel Enerji Şebekeleri Kalkınma ve İşbirliği Örgütü dün, yıllık raporunu yayınladı. Raporda, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerin, altyapı tesisleri arasındaki bağlantıların güçlendirilmesi ve küresel enerji şebekelerinin oluşturulması açısından önemli bir konuma sahip olduğu kaydedildi.

“Küresel Enerji Şebekeleri Gelişme Endeksleri 2018” adlı raporda, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerin elektrik interkoneksiyonu ile yeşil ve düşük karbonlu gelişme boyutları açısından küresel ortalamanın altında olduğuna; fakat büyük gelişme potansiyellerinin bulunduğuna işaret edildi.

Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerin büyük elektrik tüketimi potansiyeline de sahip olduğuna dikkat çekilen raporda, söz konusu ülkelerde Çin hariç kişi başına düşen elektrik kurulu gücünün ise dünyanın ortalama seviyesinin yüzde 54'ünü oluşturarak, 409 vata ulaştığı ifade edildi. Kişi başına düşen elektrik tüketiminin de, dünyanın ortalama seviyesinin yüzde 61'ini oluşturarak, saatte bin 892 kilovatı bulduğunun altı çizildi.

Rapora göre, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerin küresel enerji şebekeleri gelişim endekslerinin arasında da büyük farklar bulunuyor.

Bu alanda Orta ve Doğu Avrupa bölgeleri önde gelirken, onları Rusya ile Orta, Güney ve Güneydoğu Asya ülkeleri izliyor. Afrikalı ülkeler ise, bu ülkelerin gerisinde kalıyor.

2016 yılının Mart ayında Beijing'de kurulan Küresel Enerji Şebekeleri Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, Çin'in başlattığı ilk uluslararası enerji örgütü olma niteliği taşıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor