Li Keqiang'dan ABD'ye rasyonel tavır çağrısı

2018-03-28 10:19:21 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, “ticari savaşın” hiçbir sorunu çözemeyeceğini; bu nedenle ABD'den rasyonel bir tavır sergileyerek, Çin'le beraber harekete geçmesini beklediklerini belirtti.


Li Keqiang, dün Beijing'de Çin'i ziyaret eden ABD Senatörü Steve Daines başkanlığındaki kongre üyelerini kabul etti.


Li, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın birkaç kez görüşerek, ikili ilişkiler ve işbirliği hakkında önemli konularda mutabakata vardıklarını hatırlattı.


Li, ABD Kongresi'nin yapıcı rol oynayarak, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin siyasi ve kamuoyu temelini korumasını umduklarını vurguladı.


Li, son zamanlarda Çin ile ABD arasında ticari anlaşmazlıklara ve hatta “ticari savaş”ın patlak vermesine ilişkin tartışmalar ortaya çıktığına dikkat çekti.


“Ticari savaşın” mantıklı ve somut bir çözüm olmadığına işaret eden Li, bu tür söylemlerin ve hareketlerin ticaretin temel kurallarına da uygun olmadığını dile getirdi.


Çin'in anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesini beklediğinin altını çizen Li, tabii ki her türlü sorunu göğüslemeye de hazır olduklarını söyledi.


Steve Daines başkanlığındaki ABD'li senatörler ise, ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biri olduğunu ve iki ülke arasındaki çatışmanın herhangi bir nedeni bulunmadığını belirtti.


Senatörler ayrıca, ABD Kongresi'nin, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari anlaşmazlıkları karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı yöntemlerle çözüme bağlamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor