Xi Jinping, Beijing'de Kuzey Kore lideri ile görüştü

2018-03-28 09:10:27 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkeyi ziyaret eden Kuzey Kore (KDHC) lideri Kim Jong-un ile görüştü.

Kore İşçi Partisi Genel Sekreteri ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Kim Jong-un, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in daveti üzerine, Çin'e 25-28 Mart günlerinde gayriresmî bir ziyarette bulunuyor.

Xi Jinping, ziyaret çerçevesinde Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Kim Jong-un ile görüştü. Xi, Çin'i ilk kez ziyaret eden Kim Jong-un'u, ÇKP Merkez Komitesi adına karşıladı.

Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan da, Kim Jong-un ve eşi Ri Sol-ju onuruna yemek düzenledi ve beraber bir sanat gösterisi izledi.

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi, Başbakan Li Keqiang; ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Merkez Sekreterya Sekreteri Wang Huning, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan ilgili etkinliklerde hazır bulundu.

Xi görüşmede, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreterliği, ÇKP Merkez Askeri Komite Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve Devlet Merkezi Askeri Komisyon Başkanlığı görevlerine tekrar seçilmesinden sonra, ilk anda tebrik mesajı gönderdiği için Kim Jong-un'a teşekkürlerini sundu.

Kim Jong-un'un Çin ziyaretinin son derece büyük önem taşıdığını ifade eden Xi, bu ziyaretin Kim Jong-un ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi'nin iki ülke ile iki parti arasındaki ilişkilere büyük önem verdiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Xi, iki parti ile iki ülkenin eski kuşak liderleri tarafından yaratılan ve titizlikle geliştirilen Çin ile Kuzey Kore geleneksel dostluğunun, iki tarafın ortak hazinesi olduğuna işaret etti.

Xi, iki parti ve iki ülkenin birbirine uzun süre boyunca destek vererek, sosyalist davanın gelişmesine önemli katkılar yaptığını söyledi.

İki tarafın geleneksel dostluğu sürekli aktararak daha çok geliştireceklerini defalarca açıkladığının altını çizen Xi, bunun iki tarafın stratejik tercihi ve hatta tek doğru tercihi olduğunu vurguladı.

Kim Jong-un ise, Çin'de son zamanlarda güzel gelişmeler yaşandığına işaret etti.

Geçen sene ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin düzenlendiğini, kısa süre önce de İki Meclis Toplantısı'nın başarıyla tamamlandığını dile getiren Kim, Xi Jinping'in tekrar Çin Cumhurbaşkanlığı ve Merkez Askeri Komisyonu Başkanlığı görevlerine seçildiğini hatırlatarak, Kuzey Kore ile Çin arasındaki dostluk geleneklerine göre, bizzat Çin'e gelip tebrik etmesi gerektiğini söyledi.

Şu an Kore Yarımadası'ndaki durumun hızla ilerlediğine ve birçok önemli değişikliğin yaşandığına işaret eden Kim Jong-un, kendisinin bunları Xi Jinping'e bir an önce aktarma gereği duyduğunu kaydetti.

Xi Jinping, ÇKP ile Çin hükümetinin ikili dostluk ve işbirliği ilişkilerine büyük önem verdiğinin altını çizdi. Xi, ikili ilişkilerin korunması, pekiştirilmesi ve geliştirilmesinin ÇKP ile Çin hükümetinin öteden beri kararlılıkla izlediği bir politika olduğunu vurguladı.

Xi Jinping, Kuzey Koreli yoldaşlarla birlikte, ikili ilişkilerin uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı gelişimini hızlandırmaya, iki ülke ile halkına mutluluk sağlamaya, bölgenin barışçıl ve istikrarlı gelişimine yeni katkılar sunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Xi bu konuda 4 öneride bulundu: Üst düzey temasların liderliği rolünün sürdürülmesi; stratejik iletişimin güçlendirilmesi; barışçıl kalkınmanın hızlandırılması; Çin-Kuzey Kore dostluğunun temelinin sağlamlaştırılması.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor