Çin'de bulaşıcı hastalıklara müdahale kapasitesi artırıldı

2018-03-27 20:31:37

Çin Mühendislik Akademisi üyesi Xu Jianguo, Çin'de bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemek ve kontrol altına almak için özel bir projenin hayata geçirilmesinden bu yana geçen 10 yıl içinde, bulaşıcı grip gibi büyük çaptaki bulaşıcı hastalıkların yayılmasının etkin şekilde kontrol altına alındığını açıkladı.

Xu Jianguo'nun verdiği bilgilere göre, büyük çaptaki bulaşıcı hastalıklara bilimsel müdahale kapasitesini artırmayı amaçlayan söz konusu özel proje için Çin merkez hükümetinden 2 milyar 800 milyon yuan tutarında bütçe ayrıldı. Bu kapsamda 170 araştırma programına destek sağlandı ve böylece dönemsel bulaşıcı hastalıklardan grip gibi hızla yayılan hastalıklara karşı ön uyarı, müdahale ve tedavi kapasitesi artırıldı.

Çin'de 72 saat içinde dünyadaki mevcut 300'den fazla virüsü tespit edebilecek bir erken uyarı sistemi kuruldu. En sık rastlanan virüsler ise sadece 4 ile 5 saat içinde tespit edilebiliyor. Çin bilim adamları, dünyada yeniden şekillenmiş olan H7N9 kuş gribi virüsünü tespit etti ve Dünya Sağlık Örgütü aracılığıyla bu bilgiyi diğer ülkelerle paylaştı.

Söz konusu özel proje sayesinde Çin'de grip ilacı üretim hattı kuruldu. Söz konusu üretim hattı sayesinde yılda 120 milyon kişinin kullanabileceği miktarda ilaç üretilebiliyor.

        

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor