Li Keqiang: Çin, dünyaya kapılarını daha çok açacak

2018-03-27 11:26:32 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de gerçekleştirilen Çin Kalkınması Üst Düzey Forumu'na katılarak, hem Çinli hem yabancı temsilcilerle bir araya geldi.

Li Keqiang Forum'da yaptığı konuşmada, Çin'in reformları derinleştirmeye ve dışa açılmayı genişletmeye devam edeceğini vurguladı.

Li Keqiang, Çin'in temel politikası olarak reform ve dışa açılmanın ülkenin kalkınma çıkarlarına uygun olduğu gibi, serbest ticaretin korunmasına ve küreselleşmenin sağlıklı gelişmesine de faydalı olduğunu kaydetti.

Çin'in kapılarını dünyaya daha da çok açacağına dikkat çeken Li, bir yandan yurt dışındaki ileri teknoloji ve yönetim deneyimlerini öğrenerek, ürün, bilgi, teknoloji ve hizmet alanlarındaki işbirliğini genişletmeye devam ederken, diğer yandan yabancı yatırımların piyasaya girişini genişleteceklerini, kolaylaşan bir ticari ortam oluşturmaya çalışacaklarını belirtti.

Çin ile ABD arasındaki ticari ilişkilerden söz ederken Li, piyasa gücü ve ticari kurallar sayesinde bugünkü ticaret hacminin elde edildiğini ve özünde karşılıklı yarar ve ortak kazanç bulunduğunu söyledi.

"Ticari savaşta kazanan olmaz," diyen Başbakan, Çin ve ABD'ye ticaretteki dengesizliği ele alırken, rasyonel ve gerçekçi bir tutum almaları için çağrıda bulundu.

Uluslararası topluma temeli serbest ticaret olan çok taraflı ticari sistemi hep birlikte koruma çağrısı da yapan Li Keqiang, katılımcıların yapay zeka, inovasyon ve eğitim alanlarındaki sorularını da yanıtladı.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor