“Çin ticari savaş istemiyor, ancak bu savaştan da korkmuyor”

2018-03-27 09:41:22 CRI

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zheng Zeguang, Çin'in ticari savaş istemediğini, ancak ticari savaştan da korkmadığını belirtti.

Zheng Zeguang, 19. Çin Kalkınması Üst Düzey Forumu'nda “Yeni Dönemde Çin'e Özgü Büyük Ülke Diplomamasisi” başlıklı bir konuşma yaptı.

Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerinin özünde karşılıklı yarar ve ortak kazanç bulunduğunu hatırlatan Zheng, bu ilişkilerin iki ülke halkına somut yararlar getirdiğini kaydetti.

Zheng, ikili ekonomik ve ticari işbirliğinin hızlı gelişme sürecinde ortaya çıkan ticari dengesizliklerin çok normal olduğunu ve sorunun istişare yoluyla, her iki tarafın kabul edebileceği şekilde çözüme bağlanması gerektiğini vurguladı.

ABD'nin tek taraflı olarak Çin'e yönelik “301 soruşturması” başlatmasının Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına aykırı olduğunun altını çizen Zheng, bu durumun aynı zamanda iki ülkenin sanayi ve ticaret çevrelerinin işbirliği iradesiyle de uyuşmadığına dikkat çekti.

Zheng, Çin'in ticari savaş istemediğini, ancak bu savaştan da korkmadığını dile getirerek, Çin'in sarsılmaz kararlılık ve yeterli hazırlılıkla bu durumu göğüsleyeceğini ve çıkarlarını koruyacağını vurguladı.

Zheng ayrıca, ABD'ye sakinleşme çağrısı yaparak, Çin'le karşılıklı saygı, eşitlik ve yarar temelinde soruna uygun çözüm bulmasını istediklerine işaret etti ve bunun yalnızca iki ülke için değil, dünya için de yararlı olacağını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor