Çin: ABD'nin ekonomik hegemonyacılığı sona ermeli

2018-03-26 21:04:28

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin diğer ülkelere yaptığı ekonomik tehdit ve hegemonyacılığın sona erdirilmesi gerektiğini açıkladı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence kısa süre önce basına verdiği demeçte, ABD'nin Çin menşeli mallara ek vergi tedbirini uygulamayı planlamasıyla ABD'nin ekonomi alanında boyun eğme çağının sona erdiğini açıkladı. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ise basına verdiği demeçte, nihai olarak ilgili konularda Çin ile ticaret savaşı yerine görüşme yapacaklarına dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “21. Yüzyılda uluslararası ticarette hegemonyacılığa değil, kurallara ihtiyaç duyulmalı, ABD bu noktayı iyice bilmeli. Çin öteden beri Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) kurallarına her daim sadık kalarak, çekirdeği DTÖ ve şeffaf, tehditkar olmayan, dışa açık ve hoşgörüye dayalı çok taraflı ticaret sistemini korumaya çalışmaktadır. Çin, aynı zamanda karşılıklı saygı, eşitlik ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda, ticari sorunlar dahil mevcut tüm anlaşmazlıkların görüşme yoluyla çözülmesinde ısrarlı. Aslında, Çin ve ABD, ticari sorunlar hakkında istişareyi sürdürmektedir.” diye konuştu.

Çin'in kendi yasal haklarını korumak için tam güven ve kapasiteye sahip olduğuna dikkat çeken Sözcü Hua Chunying, ABD'nin rasyonel ve temkinli seçenekleri bulundurmasını arzuladıklarını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor