Şöhret Zakir ile Pervez Devletzade bir araya geldi

2018-03-26 19:29:01

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Sekreter Yardımcısı ve Bölge Başkanı Şöhret Zakir ile Tacikistan'ın Çin Büyükelçisi Pervez Devletzade dün bir araya geldi.

Zakir, Çin ile Tacikistan'ın yakın dostluk, komşuluk ve karşılıklı güvene dayalı stratejik ortaklığa sahip olduğunu belirtti.

Xinjiang bölgesi ile Tacikistan'ın yakın sınır ilişkilerine ve kültürel benzerliklere sahip olduğuna işaret eden Zakir, Xinjiang'ın Tacikistan ile olan temas ve işbirliğinin geliştirilmesine öteden beri önem verdiğini ve gözle görülür başarıların kaydedildiğini hatırlattı. Zakir görüşmede, İpek Yolu güzergahındaki ekonomik merkez olarak kabul edilen Xinjiang'ın ekonomik ve ticari işbirliğinin daha da geliştirilmesi, kültürel temasların genişletilmesi, Çin-Tacikistan ilişkilerinin sağlıklı geliştirilmesi ve iki ülke halkları arasındaki dostluğun derinleştirilmesi için aktif katkı yapacağının altını çizdi.

Devletzade görüşmede, iki ülkenin iyi komşuluk, dostluk ve ortaklık ilişkilerine sahip olduğunu ve Tacikistan'ın ikili dostluk ilişkilerine değer verdiğini belirtti. Xinjiang'ın ekonomik ve toplumsal alanda kaydettiği büyük başarılardan duyduğu sevinci dile getiren Devletzade, Tacikistan ile Xinjiang bölgesinin işbirliği alanlarını sürekli genişletmeleri, eğitim, kültür ve gençlik gibi konulardaki işbirliğini sürekli yoğunlaştırmaları yönündeki arzusunu dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor