Çin'in Washington Büyükelçisi: Gerekli tüm tedbirleri alacağız

2018-03-24 15:31:56

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, ABD'nin Çin'e ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamaları getiren kararı karşısında gerekli tüm tedbirleri alacaklarını açıkladı.

Cui Tiankai, dün Bloomberg TV'ye verdiği röportajda, Çin'in ABD Ticaret Kanunu'nun 301. maddesi uyarınca açılan soruşturmanın sonuçlarına cevap vermek için tüm seçenekleri düşündüğünü söyledi.

Çin'in herhangi bir tek taraflı korumacılığa ve bir ticaret savaşına açıkça karşı çıktığını ifade eden Çinli büyükelçi, bu girişimlerin Amerikan halkı, işletmeleri ve finans piyasası dâhil herkese zarar getireceğini söyledi.

Dünya ekonomisinin, ülkeler arasındaki ortak çıkarlarla yakın bir şekilde bağlantılı olduğunun altını çizen Büyükelçi Cui, Çin'in ABD ile olduğu gibi, başka ülkelerle de büyük ticaret açıklarına sahip olduğunu, bunun küresel tedarik zincirinin iyi bir örneğini oluşturduğunu ifade etti.

Cui, Çin'in hiçbir tarafla ticaret savaşı başlatmak istemediğini ve bunu önlemeye çalıştığını, ancak olası bir savaştan da korkmayacağını kaydetti. Büyükelçi Cui, Çin'in kendi yasal haklarının zarar görmesine izin vermeyeceğini, bu hakları korumaya hazır olduğunu açıkladı.

ABD'nin Çin'in ticari uygulamaları ve fikri mülkiyet hakkı durumuyla ilgili suçlamalarının temelsiz olduğunu belirten Cui Tiankai, “Çin kanunları, fikri mülkiyet haklarını korumaktadır. İhlallerin görüldüğü durumlarda yardım etmeye hazırız; ancak bu konuda sunulan herhangi bir kanıt yok” dedi.

Çin'de teknoloji transferi zorlamasına dair herhangi bir kanun veya düzenleme bulunmadığının altını çizen Cui, şirketlerin herhangi bir şikâyetleri olması durumunda Çin kanunlarına başvurmaları gerektiğini, kendilerine mutlaka yardım edileceğini söyledi.

Çinli büyükelçi, Beijing'in önümüzdeki günlerde Washington'un adımlarına göre tedbirler alacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor