Çin, ABD ürünlerine yeni vergi planı uygulayacak

2018-03-23 15:45:32 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, ABD'nin çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik uyguladığı vergilerin neden olduğu kayıpları telafi etmek için, Çin, ABD'den ithal edilen 3 milyar dolar değerindeki ürünlere yeni vergi uygulayacak.

Vergilendirmeye tabi olacak ürünlerin yer aldığı listede 7 kategoriden 128 çeşit ürünün yer alması bekleniyor.

Listenin birinci bölümünde ABD'den Çin'e ihraç edilen taze meyve, kurutulmuş meyve, kuruyemiş, şarap, modifiye etanol, Amerikan ginseng ve dikişsiz çelik boru dahil 977 milyon dolar değerinde birçok ticari mal yer alıyor. Bu ürünlerden yüzde 15 oranında gümrük vergisi alınması öngörülüyor.

Listenin ikinci bölümü ise domuz eti, domuz ürünleri ve geri dönüştürülmüş alüminyum gibi ürünleri kapsıyor. Bu ürünler yüzde 25 oranında gümrük vergisi kapsamında bulunuyor.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin ulusal güvenlik gerekçesiyle Çin'den ithal edilen çelik ve alüminyum ürünlerine sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranında gümrük vergisi uygulamasının tipik tek taraflılık ve ticari korumacılık olduğunu ifade etti. ABD'nin bu davranışının Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) başını çektiği çok taraflı ticaret sistemini terk ederek küresel ticaret düzenini rahatsız ettiğine değinen sözcü, bu duruma birçok DTÖ üyesinin karşı çıktığını belirtti.

ABD'ye çeşitli düzey ve platformlarla girişimlerde bulunan Çin, DTÖ çerçevesinde hukuksal süreci başlatarak, diğer DTÖ üyeleriyle birlikte çok taraflı ticaret kurallarının otoritesini koruyacak. Dünyanın önde gelen iki büyük ekonomisi olan Çin ve ABD için işbirliğinin tek doğru seçenek olduğunu vurgulayan sözcü, iki tarafın Çin ve ABD'nin genel çıkarlarından yola çıkarak, fikir ayrılıklarını kaldırması, Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini ortaklaşa hızlandırması gerektiğini savundu. Sözcü, ayrıca ABD'ye Çin'i ilgilendiren bu sorunu bir an önce çözerek, diyalog ve müzakere yoluyla aralarındaki fikir ayrılıklarını çözmesi, Çin-ABD işbirliğine zarar getirmekten kaçınması çağrısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor