Çin ve Kamerun devlet liderleri bir araya geldi

2018-03-23 14:52:06

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Beijing'de Büyük Halk Sarayı'nda Kamerun Devlet Başkanı Paul Biya ile görüştü. İki lider, iki ülke arasında mevcut dostluk temelinde işbirliği potansiyelini genişleteceklerini, böylece ikili ilişkileri yeni düzeye taşıyacaklarını açıkladı.

Biya, yıl başından bu yana Çin'e resmi ziyaret gerçekleştiren ilk Afrika ülkesi devlet başkanı, aynı zamanda Çin meclisinin yıllık toplantısının ardından Çin'e gelen ilk yabancı devlet başkanı oldu. Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada, Kamerun'un Çin'in Afrika kıtasında geleneksel dostu ve önemli işbirliği ortağı olduğuna işaret ederek, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen süre içinde iki ülkenin karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde çekirdek çıkarları ilgilendiren konularda birbirlerine destek sağladıklarını kaydetti.

Xi, önümüzdeki günlerde iki ülke işbirliğinin geniş potansiyele sahip olduğunu ve avantajla ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaları, böylece iki halka daha büyük mutluluk getirmeleri gerektiğini ifade etti. Xi, Çin'in Kamerun ile güvenlik işbirliğini pekiştirmeye, böylece Afrika ülkeleri dahil gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını ortaklaşa korumaya hazır olduğunu belirtti.

Xi, Kamerun'un Kuşak ve Yol inşasına ve insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulmasına aktif şekilde katılmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Görüşmenin bitiminde iki lider huzurunda, ekonomik ve teknik işbirliği, insan kaynaklarını geliştirme, altyapı inşası ve endüstriyel işbirliği gibi alanlarda çok sayıda işbirliği belgesi imzalandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor