Wang Yi ve Vişegrad Grubu'nun dışişleri bakan yardımcıları görüştü

2018-03-23 11:10:30

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Çin ve Vişegrad Grubu'nun İlk Siyasi Müzakeresi'ne katılan dört ülkenin dışişleri bakan yardımcılarıyla bir araya geldi.

Wang Yi, Vişegrad Grubu'nun Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaklaşa inşasına destek verdiğini ve olumlu bir şekilde katıldığını hatırlatarak, Çin'le işbirliğini, ortak kazancı ve gelişmeyi gerçekleştirmesinden dolayı takdirle değerlendirdiklerini kaydetti.

Wang Yi, grubun gelişmesi ve iki taraflı işbirliği için üç öneride bulundu. Öneriler sırasıyla; Vişegrad Grubu'nun Avrupa entegrasyonuna katkıda bulunması, Çin ve Avrupa arasındaki ilişkide yapıcı rol oynaması ve 16+1 İşbirliği'nde öncülük yapmaya devam etmesi olarak açıklandı.

Dört bakan yardımcısı İki Toplantı olarak bilinen Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın başarıyla düzenlenmesini kutladı, Çin hükümetinin öncülüğünde Çin halkının ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nde ve İki Toplantı'da belirlenen gelişme hedeflerini gerçekleştirebileceğine inandıklarını belirtti. Vişegrad Grubu ayrca, Çin'le temasları sürdürmeye ve Kuşak ve Yol inşası ile 16+1 İşbirliği çerçevesinde karşılıklı yarara dayalı işbirliğini artırmaya hazır olduklarını ve Avrupa-Çin ilişkisinde olumlu rol oynamak istediklerini ifade etti.

Vişegrad Grubu, dört Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya arasında bölgesel ortaklıktır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor