Yabancı liderlerin Xi Jinping'e tebrik mesajları sürüyor

2018-03-22 21:22:40

Çin'in yıllık meclis toplantısında yeniden Çin Cumhurbaşkanı seçilen Xi Jinping'e farklı ülkelerin liderlerinden tebrik mesajları gelmeye devam ediyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gönderdiği mesajda, geçtiğimiz yıllarda Almanya-Çin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin, ikili işbirliği için istikrarlı bir çerçeve oluşturduğunu söyledi.

Merkel, Xi Jinping ile el ele vererek, işbirliğinin derinleştirilmesi ve ikili ilişkilerde yeni başarılar elde edilmesi için çaba göstereceğini dile getirdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Vainamo Niinistö de bir tebrik mesajı göndererek, Xi Jinping'in Nisan 2017'de yaptığı Finlandiya ziyaretinde, iki ülke arasındaki kapsamlı işbirliğinin ele elındığını hatırlattı.

İki tarafın, şu an yeni tip ortaklık ilişkilerine dair çalışma planını incelediğini kaydeden Niinistö, planın somut işbirliğine yön vereceğine inandığını belirtti.

Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto da mesajında Çin ile kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, gönderdiği tebrik mesajında, Xi Jinping'in tekrar cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin, Xi'nin kalkınma hedeflerini gerçekleştirme yolundaki olağanüstü liderliğini ve halkın güvenini kazandığını gösterdiğini ifade etti.

Pinera, Çin ile dostça işbirliğinin güçlendirilerek iki halka daha fazla yarar getirileceğini kaydetti.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de dün Xi Jinping'e bir tebrik mesajı yolladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor