Çin: Hiçbir zaman yayılmacı olmayacağız

2018-03-20 15:20:56

13. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Toplantısı bugün Beijing'de sona erdi. Li Keqiang, toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, Çin'in hiçbir zaman yayılmacılık yapmadığını, sadece kendi işlerine konsantre olduğunu belirtti.

Li Keqiang, gelişmekte olan ülke konumundaki Çin'in yayılma niyetinde olmadığını, gelecekte büyük gelişmeler kaydetse dahil hegemonyacı bir ülke olmayacağını açıkladı. Li, Çin'in çeşitli ülkelerle olan eşitlik, karşılıklı saygı ve yarara dayalı ilişkileri geliştirmeye ve insanlığın ortak kader topluluğunu ortaklaşa inşa etmeye hazır olduğunu kaydetti.

Li Keqiang ayrıca, son yıllarda Çin'in dünya ekonomisinin büyümesine katkı oranının yüzde 30'u geçtiğini, bunun dünya ekonomisinin toparlanmasının hızlandırılmasına yarar sağladığını ve dünya barışının korunmasına da katkı yaptığını söyledi.

Çin ile ABD arasında olası ticaret savaşının kazananının olmayacağına işaret eden Li Keqiang, iki ülkenin temkinli davranarak, duygularına göre iş yapmamaları, olası ticaret savaşından kaçınmaları beklentisini dile getirdi.

Çin ve Rusya arasındaki ticaret boyutunun 100 milyar ABD Doları'na ulaşmasını arzuladığını belirten Li Keqiang, şu an iki ülke ticaret hacminin yaklaşık 80 milyar ABD Doları olduğunu aktardı.

Li Keqiang, iki ülkenin potansiyelleri kazanma, yaratıcılık mekanizması gibi yollarla ticaret hacmini 100 milyar ABD Doları'na çıkarmaları beklentisini ifade etti.

Li Keqiang ayrıca, iki ülke arasındaki iyi komşuluk, istikrarlı ikili ilişkiler ve dostluğun iki ülkeye ve dünyaya yarar sağladığının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor