Li Keqiang: Dışa açılamayı daha fazla artıracağız

2018-03-20 13:17:48

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'in 40 yıldan bu yana kaydettiği ekonomik ve toplumsal başarıların dışa açılma politikasıyla sıkı sıkıya bağlı olduğunu belirtti.

13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin (ÇUHM) 1. Toplantısı'nın kapanışının ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Li Keqiang, Çin halkının dışa açılmayla birçok fayda kazandığına işaret ederek, dışa açılmanın Çin'in uyguladığı temel bir politika olduğunu hatırlattı. Li, Çin'in serbest ticareti korumaya devam edeceğini ve Çin'den dünyaya açılan kapının daha da büyüyeceğini söyledi.

Çin'in daha dışa dönük bir tavırla ithalat mallarına yönelik vergi oranını düşürmeyi sürdüreceğine değinen Başbakan Li Keqiang, Çin'de yaşlılara bakım, sağlık, eğitim ve finans dahil olmak üzere hizmet sektörüne giriş kolaylığını artıracaklarını, bazı konularda hisse oranıyla ilgili kısıtlamaları gevşeteceklerini, hatta kaldırılacaklarını açıkladı.

Çin'in imalat sektörünün kapsamlı bir şekilde dışa açılacağını ifade eden Li, zorunlu teknoloji transferinin yapılmayacağını, fikri mülkiyet haklarının korunacağını kaydetti. Li, ayrıca Çin'de yabancı yatırımın piyasaya girişine ilişkin negatif liste sisteminin standart hale getirileceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor