Çin ve Rusya liderleri telefonda görüştü

2018-03-19 21:09:43 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Çin Cumhurbaşkanlığı görevine yeniden seçilen Xi ile Rusya Devlet Başkanlığı görevine tekrar seçilen Putin'in karşılıklı tebriklerini ilettikleri bildirildi.

Cumhurbaşkanı Xi, görüşmede Putin'in liderliğinde Rus halkının birliktelik ve dayanışma içinde çabalarını sürdürerek ülkenin inşasında yeni başarılar sağlayacağına inandığını belirtti.

Çin ile Rusya'nın iyi günde ve kötü günde birbirine destek olarak kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kurduğuna işaret eden Xi, kendisinin de Putin ile defalarca görüştüğünü hatırlattı.

Xi Jinping, şahsının ve Putin'in liderliğinde, Çin-Rusya ilişkilerinin çeşitli zorlukların üstesinden gelerek, tarihin en iyi döneminde bulunduğunun altını çizdi.

Vladimir Putin de Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısında yapılan oylamayla Xi Jinping'in cumhurbaşkanlığına tekrar seçilmesinin, Xi'nin yüksek itibarını ve tüm Çin halkının ona olan desteğini gösterdiğini söyledi.

Toplantıda alınan önemli kararların Çin'in gelişmesini ilerleteceğini ve tamamen doğru olduğunu ifade eden Putin, Rusya'nın bu kararları kararlıkla desteklediğini dile getirdi.

Çin ile dostluğa büyük önem verdiklerini belirten Vladimir Putin, iki ülke arasındaki üst düzey temasları sürdürmeye, kapsamlı ortaklık ilişkilerini derinleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor