“Çin-Rusya ilişkileri yeni fırsatlarla karşılaşacak”

2018-03-19 19:55:18

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin yeni fırsatları birlikte değerlendireceğini söyledi.

Başkent Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında konuşan Hua Chunying, Çin'in yeni tamamlanan başkanlık seçimleri nedeniyle Rusya'yı tebrik ettiğini belirtti. Sözcü, Çin'in her zaman olduğu gibi Rusya'nın kendi ulusal durumuna en uygun kalkınma yolunu izlemesine destek vereceğini açıkladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeniden Rusya Devlet Başkanı olarak seçilen Vladimir Putin'e bugün bir kutlama mesajı gönderdiğini hatırlatan Hua, “Çin ile Rusya, iyi komşular ve aralarında kapsamlı stratejik ortaklık bulunuyor. Son yıllarda, iki liderin stratejik liderliklerinde Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklığı üst düzeyde sürdürüldü ve bu ortaklıkta verimli neticeler elde edildi. Karşılıklı stratejik güven artmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Hem Çin hem de Rusya'nın kalkınmanın kritik dönemlerinde olduğuna dikkat çeken Sözcü Hua, Beijng'in Putin liderliğindeki Rusya'nın istikrarlı şekilde kalkınmaya ve uluslararası işlerde daha büyük rol oynamaya devam edeceğine inandığını söyledi.

Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin yeni fırsatları birlikte değerlendireceğinin altını çizen Çinli sözcü, iki ülkenin ortak refahı geliştirmek, bölgesel ve uluslararası barış ve istikrarı korumak için daha çok çaba göstereceğini kaydetti.

Diğer yandan, Hua Chunying, Çin ile Rusya devlet başkanlarının yıllık karşılıklı ziyaretlerinin süreceğini hatırlatarak, bu kapsamda Vladimir Putin'in yıl içinde Çin'i ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor